„Začátek roku jasně ukazuje, že jedinou správnou cestou je domluva mezi nájemníky a pronajímateli,“ uvedl Miroslav Kalous v narážce na katastrofické scénáře z přelomu roku. Jeho slova potvrdil nepřímo i šéf Sdružení nájemníků Milan Taraba: „Máme informace pouze o několika málo desítkách podaných žalob.“ Ministerstvo pro místní rozvoj se již od podzimu intenzivně snaží o co nejhladší přechod na smluvní nájemné. Ministr Kamil Jankovský osobně jednal se zástupci všech stran a i díky jeho argumentačním schopnostem se v řadě míst podařilo odvrátit hrozící problémy.
Ministerstvo také vydalo brožuru „Průvodce přechodem na smluvní nájemné“, která je k dispozici například na webových stránkách MMR. Dalším krokem, který mimochodem nemá v historii České republiky obdoby, je spuštění Mapy nájemného dostupné na adrese www.mmr.cz/mapanajemneho.
Miroslav Kalous odmítá výtky o pozdním spuštění tohoto nástroje. Podle jeho slov by bylo zbytečné mapu spouštět dřív. „Pokud má mapa splnit svůj účel, tedy věrně ukázat situaci na trhu s nájemním bydlením, pak musí obsahovat pouze aktuální údaje. Tedy údaje, které loni neexistovaly a teprve budou vznikat,“ pokračoval Miroslav Kalous. Ještě 31. prosince 2010 totiž bylo více než 700 tisíc nájemních bytů v ČR (cca 80 % všech nájemních bytů) v režimu regulace. Nyní z něj vystoupilo více než 400 tisíc bytů, které radikálním způsobem změnily trh. „Odhadujeme, že to bude trvat několik let, během nichž se bude trh nové situaci přizpůsobovat,“ uzavřel Miroslav Kalous.