Letošní třetí čtvrtletí bylo netypické hned v několika směrech. Jednak se po dlouhé době jednalo o období, kdy meziročně vzrostly všechny regionální trhy. Další zajímavostí je tempo růstu, které se ve většině regionů pohybovalo v řádu 20 – 30 % nových objemů. Nejpomalejší růst, v řádu 15 %, což je ovšem stále velmi dobrý výsledek, bylo možné vidět na karlovarském a královéhradeckém trhu,“ komentoval situaci Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky a dodává: „Tyto výsledky však nepřeceňujeme, protože jsme si vědomi nízké srovnávací základny. Právě loni na konci léta došlo ke zpomalení celého hypotečního trhu, kdy lidé vyčkávali, jak se bude vyvíjet celková ekonomická situace, a neměli chuť se pouštět do větších finančních závazků. Dobrou zprávou pro celý hypoteční trh je, že tato nálada je zřejmě na ústupu a opět se probouzí zájem o vlastnické bydlení.“
I v meziročním srovnání prvních devíti měsíců skončila většina regionů v meziročním srovnání v růstových číslech. Jedině na Karlovarsku a Pardubicku se nepodařilo překonat loňské hodnoty, a to pouze o sedm, respektive pět procent. Během období od ledna do září 2010 nejrychleji rostl jihočeský trh. Produkce zde meziročně narostla o necelých 20 %. V tomto období se dařilo i na Ostravsku a Jihlavsku – oba tyto trhy si oproti stejnému období roku 2009 polepšily v objemu nových úvěrů o 11 %.
„Jednalo se o důležité čtvrtletí i pro Hypoteční banku. Opět jsme se vrátili do role jedničky na všech regionálních trzích. Jsou regiony, kde každý druhý hypoteční úvěr putuje do Hypoteční banky, jinde máme náskok před našimi konkurenty o něco menší. Celkově si však stále držíme náš třetinový tržní podíl,“ dodává Vlastimil Nigrin, náměstek generálního ředitele Hypoteční banky pro věci obchodní.
Žádná zásadní změna nenastala na regionálních trzích ani ve výši průměrného hypotečního úvěru. Tato hodnota zůstává ve všech regionech víceméně stabilní a pohybuje se od průměrných 2 milionů korun v Praze a středních Čechách až po 1,3 miliony korun na Zlínsku. K větší změně v tomto směru došlo ve třetím čtvrtletí 2010 pouze v regionu Českých Budějovic. Zatímco loni zde průměrný úvěr činil jeden milion korun, letos vzrostl o více než polovinu na 1,55 milionu korun.