EUR 25.265

USD 23.960

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.265

USD 23.960

Pozitiva ekonomické krize

 


 

Patří mezi ně například to, že mají podnikatelé a živnostníci větší daňové výhody za minulý rok (někteří dokonce ani nemusejí vůbec platit daně), lidé si budou moci koupit levněji automobily a samozřejmě začínají sympaticky klesat ceny nemovitostí. A protože hypotéky bývají občas ošidné, přichází na řadu rychlé řešení, kde vzít peníze na „ty zlevněné“ nemovitosti… Jednou z nejvýhodnějších a hlavně nejstabilnějších metod financování je rozhodně stavební spoření a stavební úvěr. 



Stavební spoření ukazuje své výhody

Na nižší poptávku po bydlení a celkové negativní ekonomické vyhlídky zareagovaly banky zpřísněním podmínek při poskytování finančních prostředků na nové stavební projekty. Ve světle ekonomické krize a všeho, co s sebou přináší, se tak také díky této skutečnosti zviditelňuje bezpečnost a další výhody stavebního spoření, jehož podstata a principy umožňují krizi a s ní spjatým turbulencím na akciových trzích čelit. Stavební spořitelny mají dostatečné množství volných prostředků pro úvěrování bytových potřeb obyvatelstva a fixované úrokové sazby stavebních úvěrů na celou dobu jejich splácení. Noví i stávající klienti mají také stejný a garantovaný výnos a statní prémii.

Bezpečnost stavebního spoření je obecně dána tím, že k financování úvěrů na bytové potřeby používají stavební spořitelny vklady svých klientů, kteří jsou ve fázi spoření. U stavebních spořitelen je navíc zákonem kladen velký důraz na bezpečnost investovaných prostředků, které spořitelna nevyužije na úvěry. Vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše 50 tisíc eur a uzavřením smlouvy o stavebním spoření mají klienti možnost získat při vhodném poradenství úročení vkladů až skoro 7 % ročně. Právě v době krize nabývá na významu prozřetelný krok české vlády, která zavedla státní podporu, jež je jedním z důležitých pilířů fungování stavebního spoření – podporuje tvorbu kapitálu a funguje jako stabilizační prvek v oblasti financování bydlení.

Správná doba naučit se dobrému hospodaření – zvyšování „finanční gramotnosti“

REKLAMA

Podle finančních poradců se lidé právě v této době začínají stále více zajímat o zákonitosti ekonomiky a více přemýšlejí o tom, jak nejlépe naložit se svými finančními prostředky. „To, že klienti o nakládání se svými financemi více přemýšlejí, přirozeně vítáme. Lidé se našich finančních poradců například často ptají, jak v současné době nejbezpečněji financovat bydlení. Radíme jim, že je financování bydlení nejlepší plánovat dostatečně dopředu. Při výběru vhodného produktu se u stavební spořitelny dostanete po dvou až pěti letech k úvěru, který vám nikdo jiný na trhu nemůže nabídnout, a to díky unikátnosti systému stavebního spoření,“ říká Ing. Miroslava Krajáková, ředitelka odboru péče o klienty Raiffeisen stavební spořitelny a.s (RSTS). „Zajímají se také o to, jak nejlépe své spoření strukturovat,“ dodává Ing. Krajáková. „Chtějí například vědět, zda se vyplatí na spoření ukládat i vyšší částky než 20.000 Kč ročně. Na to odpovídáme, že pro nejvyšší výnos v rámci spoření je ideální cílová částka okolo 150 – 200 tisíc. Pro řešení bytových potřeb v budoucnosti ale samozřejmě taková částka není dostatečná, z toho důvodu v RSTS nabízíme už na začátku 2 varianty/tarify – spořící a úvěrový, přičemž ten úvěrový má své absolutní výhody právě ve fixovaném úroku na celu dobu splácení.“ 

Výběr a la Darwin – nejsilnější přežijí

Dle zpráv ekonomů přináší krize mimo jiné hlavně ozdravný proces pro ekonomiku, neboli oddělení „nemocných“ firem od „zdravých“. Můžeme zde učinit určitou paralelu s Darwinovou evoluční teorií – selekce vycházející z míry úspěšnosti jedince (nebo firmy). Jedná se zajisté o určité zjednodušení, ale pravděpodobnost na „přežití“ (tedy překonání problémů spjatých s ekonomickou krizí) je vyšší u firem, které jsou „zdravé“, zatímco u těch, které nehospodaří tak dobře a potýkaly se s problémy již před započetím krize, se dá očekávat mnohem větší riziko vynuceného ukončení podnikání. Zkrátka obtížná doba dává těm nejschopnějším šanci ukázat svou sílu a využít příležitosti, které krize vždy nabízí (jako například zajímavé investiční příležitosti).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.