Vývoj úrokových sazeb variabilních hypoték je navázán na vývoj sazeb na mezibankovním trhu, nejčastěji na sazbu 1M PRIBOR, a ta již několik měsíců osciluje na úrovni jednoho procentního bodu. Výrazné výkyvy jsou proto cizí i hypotékám s variabilní úrokovou sazbou, což potvrzuje náš nově zveřejněný index variabilních úrokových sazeb, který sice nepatrně povyrostl od lednového minima, nicméně již dva měsíce v řadě setrvává na úrovni 2,98 %.
Hypotéku s variabilní sazbou sice banky (mBank, Oberbank) na našem trhu nabízejí již od roku 2008. V roce 2009 však dalo přednost hypotéce s variabilní úrokovou sazbou pouze 1,5 % klientů, zatímco 98,5% hypoték bylo uzavíráno s fixními úrokovými sazbami, tedy se sazbami, které zaručují konstantní výši splátky po dobu fixace úrokové sazby (1, 3, 5, atd. let). Do většího povědomí se tento typ sazby dostal až v roce 2010. V dubnu 2010 totiž přišla UniCredit Bank s konceptem Převratné hypotéky, který do té doby málo známou variabilní úrokovou sazbu začal výrazněji propagovat.
Desetina lidí dává přednost variabilní sazbě
Podíl nově sjednaných hypoték s variabilní úrokovou sazbou na konci roku 2010 dosáhl bezmála 5 procent. V loňském roce však podíl těchto hypoték byl již téměř osmiprocentní, což při průměrné výši hypotéky dosahující téměř 2 milionů korun (1,97 mil. Kč) znamená realizovaný objem hypoték za bezmála 12 mld. Kč.
Pro letošní rok bude klíčový vývoj PRIBORU a také rozdíl variabilní vs. fixní sazby. Podíváme-li se na výše uvedený graf indexů, pak je patrné, že rozdíl mezi průměrnou fixní sazbou a průměrnou variabilní sazbou (na 70% LTV) je historicky nejnižší. Hodnota tohoto rozdílu se pohybuje za poslední půlrok kolem 0,70 %, a tento fakt nahrává spíše fixním úrokovým sazbám, které jsou pro klienty výhodné právě v okamžiku, kdy sazby obecně dosednou na své minimum a klienti si mohou nízkou splátku zafixovat na 3 nebo 5 let dopředu.
REKLAMA
Z tohoto důvodu nepředpokládáme letos výrazný nárůst podílu variabilních úrokových sazeb. Za předpokladu zachování průměrné výše variabilní hypotéky okolo 2 mil. Kč očekáváme, že podíl hypoték s variabilní sazbou by mohl dosáhnout 9 %, což by znamenalo přibližně stejný objem hypoték jako v loňském roce, tzn. 12 mld. Kč.
Variabilní sazby aktuálně nabízí již 8 bank ze 14. Do konce roku však očekáváme, že se počet poskytovatelů rozroste o další 2 až 3 subjekty.