EUR 25.230

USD 24.558

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.230

USD 24.558

26. 03. 2012

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Objemy hypoték rostou meziročně o 40 procent

 


 

Banky během února poskytly 5420 hypoték v celkovém objemu 8,9 miliardy korun, což je nejlepší únorový výsledek v historii a v porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl objem poskytnutých hypoték o 25 %. Jedná se o výsledky o to překvapivější, protože první dva měsíce roku zpravidla bývají co do sjednaných obchodů výrazně podprůměrné.

Nikdy v minulosti se bankám v těchto měsících nepodařilo poskytnout takový objem hypoték. Za leden a únor banky poskytly hypotéky za 18,1 miliardy korun, tedy o 5,3 miliardy a 41 % více než ve stejném období loňského roku. Navíc pokud vezmeme 3 historicky nejlepší měsíce z období přelomu roku (leden, únor 2007 a prosinec 2007) a porovnáme je s výsledky za tento prosinec, leden, únor, pak i v tomto případě trh hypoték roste o 7%!

Pokud by si banky udržely stávající tempo meziročního růstu, v objemu poskytnutých hypoték by na konci roku atakovaly hranici 130 miliard korun. Tento vývoj však není podle našeho modelu reálný a i nadále předpokládáme, že banky v letošním roce poskytnou hypotéky v objemu 95 – 110 miliard korun.

Stavební spoření

Na rostoucím trhu pozadu nezůstávají ani stavební spořitelny, které v lednu a únoru poskytly úvěry za 5,8 miliardy korun, což v meziročním srovnání znamená nárůst téměř o čtvrtinu. Růst však zatím stojí pouze na lednových objemech, protože únorové výsledky byly podobné jako v loňském roce, tedy jedny z nejslabších v historii. Nicméně i nadále platí náš odhad, že objemy úvěrů ze stavebního spoření by měly letos mírně růst.

REKLAMA

Trh financování bydlení

V celkovém součtu banky od začátku roku půjčily klientům na bydlení téměř 24 miliard korun (+36,6 % r/r). Důvody růstu zůstávají již několik měsíců více méně stejné, z našeho pohledu však stále větší roli v růstu objemu sjednávaných úvěrů hraje refinancování. Očištěný podíl hypoték určených k refinancování bohužel není možné z dostupných statistik odvodit.

Příčiny růstu trhu:

  • ·         rekordně nízké úrokové sazby hypoték
  • ·         větší aktivita stavebních spořitelen
  • ·         akcentované plánované zvyšování DPH
  • ·         nárůst investiční poptávky po nemovitostech

 

REKLAMA

Úrokové sazby

I přes nepatrný meziměsíční nárůst setrvávají úrokové sazby hypoték nadosah historickým minim. Podle statistik hypoindexu, vzrostla v únoru průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték meziměsíčně o 2 setiny procentního bodu na 3,61 %. Na základě vývoje indexů GOFI, které mapují vývoj průměrných nabídkových sazeb, a vývoj hypoindexu s vysokou úspěšností predikují, potvrzujeme, že dobré úrokové podmínky přetrvávají i na přelomu března a dubna a dokonce nevylučujeme, že v tomto a následujícím měsíci dojde v důsledku konkurenčního boje a jarních akčních nabídek k poklesu sazeb reálně sjednávaných hypoték.   

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

REKLAMA

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Loni se objem hypoték téměř zdvojnásobil

Za celý rok 2024 poskytly banky nové hypoteční úvěry v hodnotě 228 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst o 83 %. Spolu s refinancovanými úvěry za 47 miliard Kč dosáhl celkový objem hypotečního trhu 275 miliard Kč, což je výrazný růst oproti 150 miliardám v roce 2023. Vyplývá to z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 01. 2025

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *