04. 12. 2012
Subjekty:
GOLEM FINANCE
Hypotéky s variabilní sazbou během měsíce zlevnily téměř o 0,2 p.b.
Fixní sazby
Průměrné fixní úrokové sazby v listopadu vykázaly neobvyklou ambivalenci. Zatímco hypotéky poskytované na plnou odhadní cenu nemovitostí (100 % LTV ⃰ ) meziměsíčně o 1 bazický bod podražily, hypotéky s nižším LTV zaznamenaly další meziměsíční pokles. V případě úvěrů do 85 % LTV index GOFI 85 klesl o 5 setin na 3,36 %, u 70procentních hypoték banky zlevnily dokonce o 12 setin procentního bodu. V průměru tento typ úvěrů v listopadu nabízely se sazbou 3,19 %.
Výrazný pokles sazeb, který sledujeme již několik měsíců v řadě, vynikne zejména v meziročním srovnání. Loni touto dobou byly průměrné úrokové sazby zhruba o 0,5 procentního bodu výše, nicméně v porovnání s listopadem 2009 jsou nyní hypotéky „levnější“ o více než 2 procentní body. GOFI70 v listopadu 2009 dosahoval hodnoty 5,48 %.
Variabilní sazby
Hypotéky s variabilní (plovoucí) úrokovou sazbou podle očekávání zlevňují. Index GOFI VAR 70, který mapuje vývoj nabídkových variabilních úrokových sazeb, v listopadu klesl z 2,74 % na 2,56 %, tedy o neobvyklých 18 setin procentního bodu. Pokles sazeb v tomto měsíci ohlásila např. mBank, Česká spořitelna, Raiffeisenbank, GE Money Bank.
Důležitým impulzem pro pokles sazeb bylo trojité snížení základních úrokových sazeb ČNB, což se obratem promítlo v sazbách na mezibankovním trhu. Hodnota jednoměsíčního PRIBORu ⃰ ⃰ , na který je drtivá většina sazeb variabilních hypoték navázána a který ještě v letošním květnu osciloval kolem jednoho procenta, během necelých 5 měsíců klesla o více než půl procentního bodu.
Fixní vs. variabilní
Rozdíl mezi průměrnými úrokovými fixními a variabilními sazbami podle našich indexů v listopadu mírně narostl, nicméně stále zůstává menší než 6 desetin procenta. Klienti, kteří se v tuto chvíli rozhodují mezi fixní a variabilní sazbou díky velmi malým rozdílům dávají spíše přednost jistotě v podobě fixní úrokové sazby. Nicméně s ohledem na vyjádření ČNB, která chce sazby držet na stávající úrovni po dobu minimálně jednoho roku, může být pro řadu klientů variabilní sazba opět zajímavá. Klient nejen že díky nižší sazbě na splátkách hypotéky zaplatí méně, ale zároveň se mu daří jeho dluh umořovat rychleji
REKLAMA
Podíl hypoték s variabilní úrokovou sazbou na celkovém objemu sjednaných hypoték od roku 2010, kdy UniCredit Bank představila svou Převratnou hypotéku, rok od roku roste a podle našich odhadů v letošním roce plovoucí hypotéky budou tvořit 9 % z objemu nově sjednaných hypotečních úvěrů. Průměrnou výši variabilní hypotéky odhadujeme na 1,9 mil. Kč, což by znamenalo celkový objem zhruba 12 až 13 mld. Kč. Hypotéky s variabilní sazbou v tuto chvíli již na trhu v různých obměnách nabízí 10 bank.
Výhled na 1. čtvrtletí 2013
Prosinec bude z pohledu úrokových sazeb prubířským kamenem a hodně napoví už dnešek. Banky zpravidla v prvních dnech v měsíci ceny mění a my budeme s napětím očekávat, jestli se odhodlají k dalšímu snižování sazeb. Očekáváme, že některé banky ještě mohou zlevňovat, ale nebude se podle našeho názoru jednat o plošný jev. Nabídkové sazby 70% hypoték se v uplynulém měsíci výrazně přiblížily 3procentní hranici. Tu však podle našich odhadů do konce letošního roku neprorazí. V prosinci se banky spíše než na snižování sazeb zaměří na akce spočívající ve slevě či úplném odpuštění zpracovatelského a dalších poplatků.