09. 05. 2013
Napálení senioři nevědomky poskytují zlodějům klíče od domácnosti
Krutý byznys podomních prodejců
Bezohlední podomní prodejci sází na důvěřivost seniorů. Pomocí lží a promyšlené manipulace se je snaží donutit k nákupu nesmyslně předraženého zboží. Například obyčejnou stavební vložku v hodnotě okolo 200 korun lidem prodávají i za 3 tisíce korun a ještě se jim snaží namluvit, že ušetřili, protože výrobek je v akci a jinak stojí dvakrát tolik. „Takto napálených seniorů jsou po celé republice tisíce a jejich případy jsou si podobné jako vejce vejci. Velké nebezpečí spočívá v tom, že nikdy nemáte jistotu, že jste obdrželi k zámkové vložce všechny klíče. Dále nelze vyloučit, že na tyto bezostyšné prodejce jsou napojené různé skupiny lupičů. Ti si pak jednoduše odemknou dveře do vašeho domu či bytu zbylým klíčem, který vám prodejce úmyslně nepředal. Senioři tak vlastně nevědomky a dobrovolně kupují klíče pro zloděje,“ varuje Ivan Pavlíček, odborník za komplexní zabezpečení domů a bytů a ředitel společnosti NEXT.
Počet obětí špinavých obchodních praktik poroste
Počet důchodců v České republice se blíží ke třem milionům. I přesto, že průměrná penze nepřesahuje 11 tisíc korun, představují senioři výnosnou cílovou skupinu pro nejrůznější podnikavce. „Vzhledem k tomu, že podíl starších osob bude v české populaci v příštích letech stoupat, poroste i počet obětí špinavých obchodních praktik. Třeba na předváděcích akcích, kde si senioři, leckdy pod nátlakem, kupují nepotřebné a předražené nádobí nebo soupravy nožů za desítky tisíc korun. Starší lidé se také snadno nechají nachytat při podpisu kupní smlouvy, která často neobsahuje právo na odstoupení,“ upozorňuje Ivan Pavlíček.
Za psychické trauma senior zaplatí tři stovky
V souvislosti s demografickým vývojem lze očekávat také větší aktivity zlodějů, kteří budou vyhledávat bezbranné a často o samotě žijící seniory. Trendem posledních let totiž je, že lupiči se stále častěji nerozpakují krást kvůli třem stokorunám. Servítky si opravdu neberou a loupí klidně i za přítomnosti obyvatele domu či bytu. Neváhají využít třeba toho, že senioři jsou velmi důvěřiví, špatně slyší a vidí nebo jsou omezení v pohybu. S odcizenými penězi nebo drobným majetkem pak seniorům seberou i klid a pocit bezpečí, který nahradí strachem a psychickými traumaty,“ uzavírá Ivan Pavlíček, odborník za zabezpečování domácností.