EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

12. 09. 2013

0 komentářů

Bydlení v nájmu na ústupu, více láká jen studenty

 


 

Nájemní bydlení vyhledávali lidé na konci srpna v průměru o 12 % méně často než vloni. Největší, více než třetinový, úbytek se podle ANNONCE týkal poptávky po bydlení v bytech od 10 do 15 tisíc korun měsíčního nájmu.

Přispívají k tomu letos bezpochyby velmi výhodné podmínky pro koupi nemovitosti i prostá úvaha, že částku blížící se 15 tisícům měsíčně lidé raději investují do vlastního bydlení,“ říká analytik ANNONCE na segment reality Petr Langer a dodává: „Jediným segmentem nájemního bydlení, který rok od roku roste, je studentské spolubydlení. Pro pronajímatele větších a vícepokojových bytů je to často jediná šance, jak byt pronajmout a nemuset jít s cenou příliš nízko. Ve 4+1 bydlí dnes v nájmu už málokdo, pro studenty je to ale mnohdy stále výhodnější a důstojnější ubytování než vysokoškolská kolej,“ dodává na závěr Petr Langer.

Pokles poptávky po nájemním bydlení je v posledních měsících doprovázený zvýšeným zájmem o koupi nemovitosti. Ten se nejzřetelněji projevil u levnějších bytů do jednoho milionu, kde poptávka narostla o 78 %.  Byty do dvou milionů korun shánělo v červenci o 43 % lidí více. Mírný pokles zájmu pak nastal u bytů nad tři, resp. pět milionů korun. Rovněž u rodinných domů hledali zájemci o koupi častěji levnější nemovitosti – poptávka po rodinných domech do 2 milionů korun se zvýšila o 73 %. Zájem o rodinné domy však podle údajů ANNONCE vzrostl ve všech cenových kategoriích.

Čísla potvrzují postupný trend oživování trhu nemovitostí, který pozorujeme již od dubna a je patrný stále více zejména na poptávce. V červnu dosáhly svého dna jak úrokové sazby hypoték, tak ceny nemovitostí. Navíc alespoň statisticky skončila recese a objevují se signály o oživení ekonomiky. To vše nahrává vyšší aktivitě na realitním trhu a snaze rychle investovat, než ceny stoupnou. Na druhou stranu u nemovitostí s horší občanskou vybaveností či dopravní dostupností ceny patrně u dna ještě nejsou,“ říká realitní makléř Quantum reality Jan Hájek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024

Analýza: Stačí v Česku průměrná mzda na průměrné bydlení? Výsledek bohužel nepřekvapí

Náklady na vlastní bydlení pro jedince s průměrným příjmem dosahují kolem 48 procent. V Praze však čistě matematicky dostupnost bydlení hodně pokulhává a v Brně to není o mnoho lepší. že v Ostravě lze bydlet v nájmu už od nákladů ve výši 40 procent průměrného příjmu v dané lokalitě.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *