26. 08. 2014
Subjekty:
Českomoravská stavební spořitelna
Dvě třetiny lidí posílají peníze na spoření opakovaně, láká je výnos a jistota
Možnost výhodného zhodnocení je nejčastějším důvodem, proč si lidé stavební spoření pořizují. Velký vliv na rozhodování má také předešlá dobrá zkušenost, více než pětina lidí oceňuje státní podporu zlepšující celkový výnos.
Co s naspořenými penězi lidé dělají? Přestože se dají peníze ze stavebního spoření využít v podstatě na cokoliv, přesně polovina s nimi chce platit za úpravy a vybavení domácnosti. „Souvisí to s tím, že bydlení vnímáme jako jednu z nejdůležitějších investic v životě,“ doplňuje Rostislav Trávníček, šéf komunikace ČMSS. Pětina dále spoří pro své děti nebo vnoučata, 23 % má v plánu využít úvěr ze stavebního spoření na stavbu či rekonstrukci nebo jej tímto způsobem již splácí. „Poměrně velká skupina lidí využívá stavebko také k zajištění na stáří. Podle našich průzkumů jde až o 15 procent klientů, lze však očekávat, že toto číslo poroste,“ hodnotí další účel Trávníček.
Přes 70 % lidí považuje stavební spoření za vhodný produkt pro sebe či své blízké. Téměř dvě třetiny si jej proto pořizuje opakovaně. Domácnosti se vzhledem k této atraktivitě nespoléhají pouze na jedno stavební spoření, ale snaží se jej založit všem svým členům. Pětina z nich má dokonce tři nebo čtyři smlouvy.
Vysoká atraktivita stavebního spoření jde napříč všemi věkovými i příjmovými skupinami. Nejvíce se o něj zajímají lidé ve věku 30 – 39 let s vysokoškolským vzděláním a příjmy nad 25 tisíc měsíčně. Naopak nejméně stavební spořitelny oslovují lidí bez maturity s příjmem mezi 10 až 15 tisíci Kč.
Pozn. Průzkum provedla společnost IPSOS a v lednu a IBRS v lednu a květnu 2014 na vzorku 1 248 a 1 000 respondentů.
REKLAMA