EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

31. 03. 2015

0 komentářů

Lidé kupují stále dražší kola, jejich zabezpečení ale podceňují. Počet krádeží stoupá

 


 

„Dle policejních statistik dochází ke krádežím kol na volných prostranstvích, kdy jsou kola nejčastěji volně opřena o zeď, lavičku, nebo sloup veřejného osvětlení. Zloději však kradou jízdní kola i z nezabezpečených sklepů, garáží nebo balkónů,“ říká Michaela Reichertová, Policie ČR. „Vzhledem k tomu, že jsou v dnešní době jízdní kola dražší a je o ně větší zájem, stávají se častěji cílem zlodějů i organizovaných skupin. Nejčastější krádeže kol jsou zaznamenávány v období jara a letní sezóny, a to v kteroukoliv denní nebo noční hodinu,“ dodává.

„Častější investice do dražších kol potvrzuje i Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se specializuje na zabezpečení bytů a objektů: „Značná část obyvatel si uvědomuje hodnotu svého kola a místo ve sklepě či garáži jej uchovává ve svém bytě. Pokud ovšem nemají zabezpečení v kvalitních bezpečnostních dveřích, není to pro zloděje žádná překážka navíc. Často se zloděj zaměřuje na jiné komodity a dárek v podobě drahého kola je překvapí a je pro něj vítaným bonusem“.

Zabezpečení kol lidé v České republice dlouhodobě podceňují. Registrace kol v bezplatné policejní evidenci zatím příliš rozšířená není. Novinkou nyní je identifikační systém Datatag, který je hojně využíván zejména ve Velké Británii a dalších zemích Evropy, a nyní se dostal i do České republiky. Jedná se o jednoduchou moderní identifikační technologii, která trvale označí majetek – a tak chrání zejména kola, motocykly a automobily.

Značení Datatag umožní policii okamžitou identifikaci a zároveň je prakticky nemožné, aby jej zloděj odstranil. Označení je téměř neviditelné a na kolo se dá umístit na několik různých míst a částí. Tato mikrotečka má zhruba velikost zrnka rýže a její instalace je velmi jednoduchá. Obsahuje unikátní číselný kód, který je trvale naprogramován do integrovaného obvodu mikrotečky, kód nelze změnit ani smazat a policie během pár minut dokáže identifikovat, kde se bicykl či jeho část právě nachází. Mikrotečky se dají umístit na rám vašeho kola, všechny jeho komponenty a příslušenství. Na rám, vidlice a kola je pak možné umístit také neviditelný UV nátěr, který plní stejnou funkci.

Ideální variantou je pak tato neviditelné funkční označení doplnit ještě viditelnou samolepkou. „Nejlepší prevence krádeží, a to platí nejen jízdních kol, je taková, která předmět jednoznačně identifikuje a viditelně označuje. Pak působí podobně jako bezpečnostní dveře u bytu. Zloděj jde dál a vezme kolo neregistrované a neoznačené, jako vykrade byt bez bezpečnostních dveří a zabezpečenému bytu se vyhne,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení majetku ze společnosti Next.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Trezor - sejf - bezpečí - ochrana

Strašák jménem GDPR… Týká se i vlastníků bytů

Dnešním dnem vstupuje v platnost nařízení na ochranu osobních údajů tzv. GDPR. Povinnosti plynoucí z nové regulace se nevyhýbají společenstvím vlastníků jednotek (SVJ), bytovým družstvům (BD), ale ani pronajímatelům bytů. Na co nesmí vlastníci bytů zapomenout při nakládání s osobními údaji?

Text: Jana Zámečníková

25. 05. 2018

Vloupání do bytu

Co si počít s vykradeným bytem po dovolené?

Letní měsíce jsou rájem pro zloděje. V době dovolených jim nahrávají opuštěné či špatně zabezpečené příbytky, ale i sociální sítě. Po návratu z dovolené vás tak může čekat nemilé překvapení. Jak se nejlépe vypořádat s vloupáním?

Text: Jana Zámečníková

18. 08. 2017

Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí.

Text: Jiří Havelka

23. 09. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *