EUR 25.295

USD 24.672

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.295

USD 24.672

Na vylepšení svého bydlení kombinuje většina Čechů půjčku s vlastními úsporami

 


 

Své bydlení si nijak nevylepšuje jen 8 % Čechů. Více než čtvrtina (27 %) si zpříjemňuje bydlení pořízením drobností, ale do větších úprav už se nepouští. Takto v průzkumu odpovídali nejvíce mladí do 35 let (70 %) a častěji ženy než muži.

Pětina lidí provádí větší úpravy bytu v případě, že očekávají nějakou změnu v rodině, nejčastěji jsou to lidé ve věku 36 až 44 let (27,5 %). „Je to logické, právě tato generace řeší přibývání dalších potomků či jejich dospívání, ale i nové vztahy.  A takové situace s sebou nesou i nutnost úpravy bydlení. Více než třetina respondentů (33,6 %) se chystá k nějaké zásadnější úpravě či rekonstrukci například kuchyně či koupelny v případě, že staré zařízení již dosloužilo nebo se přestalo líbit. Citelnější zásah do bydlení tak provádějí méně často, nejvíce lidé nad 45 let,“ komentuje výsledky průzkumu Pavlína Musilová, odpovědná za řízení marketingu a PR finanční skupiny Wüstenrot a dodává, že každý desátý však miluje změnu natolik, že se do větších rekonstrukcí pouští i častěji než jednou za deset let.

Vylepšení bydlení lidé financují ze svého, případně v kombinaci s půjčkou

Více než polovina Čechů (56,2 %) je schopná si na zvelebení, úpravy a rekonstrukce bytu či domu ušetřit a zvládnou je financovat bez půjčky. Je zajímavé, že zásadně si prý na vylepšení bydlení nepůjčují především mladí lidé do 26 let, a to 67,6 %. Naopak nejméně se k této možnosti kloní třicátníci a padesátníci, tedy generace, které buď zakládají rodinu, nebo podporují děti na studiích a jejich rodinná vydání jsou vyšší.

Téměř třetina dotázaných (30 %) řeší úpravy a rekonstrukce domácností kompromisem, a to kombinací naspořených peněz s půjčkou. „K této variantě se nejvíce kloní lidé od 27 do 53 let, nejméně ji využívají ti nejmladší a pak nejstarší generace. Ideální je pro tento účel využít Půjčku ProBydlení, protože na rozdíl od spotřebitelských úvěrů za ni klienti zaplatí výrazně nižší úrok a dostanou ji za lepších podmínek,“ říká Pavlína Musilová.

REKLAMA

Celou rekonstrukci řeší výhradně půjčkou jen mizivé procento Čechů

Průzkum také ukázal, že Češi jsou obezřetní a nechtějí se neuváženě zadlužovat. Že nemá problém s tím si půjčit na celou rekonstrukci či nové vybavení domácnosti, totiž odpovědělo jen 2,9 % dotázaných. „Je chvályhodné, že je jen málo těch, kteří by neměli nic naspořeno a celou částku si chtěli půjčit. Toto odpovědné chování určitě také ovlivnila výuka finanční gramotnosti nejen na školách, ale i v médiích. Mnoho Čechů má také stavební spoření a takto naspořené finanční prostředky pak ve spojení s výhodným úvěrem využívá převážně na rekonstrukce a úpravy bytu a k pořízení nového vybavení domácnosti,“ dodává Pavlína Musilová.

Podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen bylo ke konci roku 2015 v Česku uzavřeno celkem 3 884 222 smluv o stavebním spoření. Aktuálně je stavební spoření oblíbené u 59 % Čechů, kteří mají na smlouvách naspořeno 384,2 miliardy korun. Od stavebních spořitelen si Češi jen v loňském roce půjčili na bydlení 45,8 miliardy korun.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů

Lidé, kteří v posledních měsících loňského roku koupili místo novostavby starší byt, si oproti roku před tím připlatili. Osm zkoumaných měst ukázalo na zahrnutém vzorku starších bytů meziroční zdražení mezi 10 procenty v případě Brna a 20 procenty v případech Ostravy a Ústí nad Labem. Pohyb cen mezi čtvrtletím pak ukázal na zpomalení zdražování, které může být i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *