11. 01. 2017
Český trh industriálních nemovitostí zažil vloni velmi dobrý rok. Podívejte se na 5 nejvýznamnějších ukazatelů roku 2016 a komentář pro rok 2017
Český trh průmyslových a industriálních nemovitostí zaznamenal v loňském roce několik rekordů a mimořádných úspěchů. Podívejte se na ně:
- Český trh průmyslových a logistických nemovitostí překročil v roce 2016 hranici 6 mil m2 a patří – spolu s polským trhem – k nejrozvinutějším v regionu střední a jihovýchodní Evropy.
- Celková realizovaná poptávka po moderních průmyslových a logistických prostorách v ČR v roce 2016 překročila 1,2 mil m2, díky kterým se loňský rok zařadil k nejlepším v historii. K obdobně úspěšným patřily roky 2015 a 2014, kdy celkový objem pronájmů dosáhl rekordní úroveň 1,4 mil m2.
- Díky silné poptávce oscilovala neobsazenost moderních skladů v České republice v loňském roce kolem 4 %, což je opět historicky jedna z nejnižších hodnot.
- Skutečnost, že v průběhu roku bylo v ČR v průměru 96 % moderních skladů obsazeno a v některých regionech nebylo možné poptávku uspokojit, řada developerů se rozhodla nést vyšší podnikatelské riziko
a zahájila spekulativní výstavbu, tj. výstavbu bez předem známého nájemce. V současné době objem spekulativní výstavby tvoří cca 30 % z celkové výstavby moderních industriálních nemovitostí, nicméně je stále výrazně nižší než v letech 2007-2008, kdy spekulativní výstavba dosahovala cca 70 %. - K nejvýznamnějším nájemním transakcím loňského roku patřily:
Panattoni Park Cheb | Tchibo 73 000 m2 (předpronájem) | Karlovarský kraj |
CTP Prague North | Makro 53 000 m2 (předpronájem) | Praha / Středočeský kraj |
P3 Park Horní Počernice | MD Logistika 40.000 m2 (renegociace) | Praha / Středočeský kraj |
Připojujeme předpověď pro rok 2017:
„Česká republika zůstane i v příštím roce velmi atraktivní jak pro developery, tak pro nájemce moderních industriálních nemovitostí. ČR těží z vynikající polohy ve středu Evropy, disponuje dostupnou a technicky vzdělanou pracovní sílou, její předností je stabilní ekonomické prostředí a vynikající strojírenská tradice,“ dodává Harry Bannatyne, Industrial Leed Director JLL pro střední Evropu.
„Dokončení dálnice D8 do Drážďan na konci roku 2016 přispěje k dalšímu rozvoji Ústeckého regionu. Předpokládáme, že Ústí nad Labem a Karlovarský kraj budou letos v hledáčku investorů, kteří využijí blízkost německých hranic, lepší infrastrukturu a dostupnou pracovní sílu,“ uvádí Blanka Vačkova, vedoucí průzkumu trhu JLL pro Českou republiku.
„Vzhledem k silné poptávce českých domácností očekáváme, že růst maloobchodních společností, e-commerce firem a 3PLs bude pokračovat i v roce 2017. Výrobní firmy budou i nadále tvořit pevnou část poptávky po moderních skladech, ale jejich růst bude limitován nedostatkem pracovní síly v některých vyhledávaných lokalitách (např. Plzeňský kraj). Historicky nejnižší neobsazenost skladových prostor v České republice podnítí další spekulativní výstavbu, zejména v exponovaných lokalitách,“ uzavírá Blanka Vačkova, vedoucí průzkumu trhu JLL v České republice.
Tisková zpráva: JLL