02. 03. 2017
Wüstenrotu se daří, má za sebou úspěšný rok
Finanční skupině Wüstenrot vzrostl meziročně zisk o 19 % na 405 milionů korun. Mimořádně úspěšné období zaznamenala Wüstenrot – stavební spořitelna, jež hospodařila se ziskem 215 milionů korun (meziroční zvýšení o 131 %). Ta také vykázala nárůst počtu uzavřených smluv o stavebním spoření bez navýšení o více než 24 % v porovnání s rokem 2015. Hypoteční úvěry poskytla hypoteční banka Wüstenrot v objemu téměř 7 miliard korun, a dosáhla tím rekordního výsledku za celou dobu své činnosti. Hlavním trendem je růst průměrné výše hypotéky.
„Mimořádné výsledky jsou důsledkem oživení českého trhu. Potvrdilo se nám, že zefektivnění procesů směrem k zákazníkům nese své ovoce. Do letošního roku jsme vstoupili s dalšími ambiciózními plány v oblasti úvěrových obchodů. Pevně věřím, že navážeme na naše loňské finanční výsledky a staneme se v otázce financování bydlení partnerem číslo jedna pro ještě více Čechů než v roce 2016,“ říká Lars Kohler, předseda představenstva finanční skupiny Wüstenrot.
Roste obliba stavebního spoření
V loňském roce rostl výrazně zájem také o stavební spoření, které je využíváno nejen jako spořicí, ale i úvěrový produkt. Stavební spořitelna Wüstenrot poskytla v loňském roce 7 024 úvěrů na bydlení v celkové výši téměř 2,4 miliardy korun. V objemu nových smluv došlo k meziročnímu růstu o 12,5 %.
„V oblasti překlenovacích úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření rosteme dokonce rychleji než trh,“ říká Kurt Scheuermann, člen představenstva finanční skupiny Wüstenrot. Hlavním produktovým tahounem se stal překlenovací úvěr Půjčka ProBydlení. „Většinu úvěrů využívají klienti za účelem rekonstrukce bytu nebo domu, čemuž odpovídá i průměrná výše úvěru, která se loni pohybovala okolo 340 tisíc korun,“ uvádí Scheuermann. Z interních statistik vyplývá, že až 70 % klientů preferuje u tohoto finančního produktu nižší splátku a delší dobu splácení (22 let).
Stavební spoření ještě zajímavější
Kvůli pokračující regulaci hypotečního trhu lze očekávat zvýšení poptávky po stavebním spoření. To totiž nabízí ideální způsob pro vytvoření potřebné rezervy vlastních finančních prostředků nezbytných při koupi nemovitosti (pozn. od dubna budou moci banky poskytnout u úvěrů s LTV v pásmu 80 až 90 % jen 15 % hypoték). I z tohoto důvodu Wüstenrot vylepší od 25. března speciální spořicí tarif ProSpoření. Zásadní změnou je zvýšení úrokové sazby na 1,2 % p. a. Jedná se o součet základní úrokové sazby 0,5 % a bonusu za pravidelné spoření 0,7 %. „Stavební spoření s atraktivní úrokovou sazbou mohou využít lidé, kteří uvažují o vytvoření finanční rezervy. Nejenže díky němu spoří, ale mají také jistotu státní podpory až do výše 2 tisíc korun ročně,“ vysvětluje Scheuermann.
Od 25. března dojde ke změnám také u tarifů Kamarád a Kamarád+. Novinkou je zvýšení věkové hranice z 18 na 24 let. Podle nedávného průzkumu Wüstenrot téměř 90 % rodičů chce své děti zajistit na budoucnost. Aby je do života neposlali s prázdnou, využívají různé formy spoření. Nejčastěji volí konzervativní způsoby, z nichž největší oblibu má právě stavební spoření. Dětské stavební spoření Kamarád+ patří k nejúspěšnějším v soutěži o nejlepší finanční produkt Zlatá koruna. Odborníci oceňují nejen jeho atraktivní zhodnocení, ale i skutečnost, že je bez poplatku za uzavření smlouvy, rodiče ušetří až 3 000 korun.
Hypoteční úvěry – těžiště se přesouvá k refinancování
Téměř polovina (47,2 %) uzavřených smluv na hypoteční úvěr byla za účelem refinancování. Ke koupi nemovitosti jej využilo 26,4 % klientů. Spolu s cenou nemovitostí roste i průměrná výše poskytnutého úvěru, za poslední dva roky stoupla o 30 % a loni činila více než 1,6 milionu korun.
Aktuální úrokové sazby u Hypotéky Wüstenrot začínají na 1,69 % p.a. (při refinancování s LTV do
70 % a úvěru od výše 1,5 milionu korun).