EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Na jakou hypotéku dosáhnete?

 

Česká národní banka (ČNB) od 13. 6. 2018 zpřísnila „doporučení“ a od 1. 10. 2018 dále omezila poskytování hypoték. Klient tak bez větších problémů dosáhne na 80% hypotéku, s trochou štěstí a vyjednávání v bance až na 90%. To ale ČNB nestačí. Připravila daleko přísnější podmínky pro banky i jejich hypoteční klienty.

[max-vyse-uveru]

ČNB (zatím) neuspěla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR s novelou zákona o ČNB, jejíž součástí jsou rozsáhlé pravomoci pro Českou národní banku v regulaci hypotečního trhu. Proto ČNB využila svých úředních sdělení a bankám „doporučila“ využívat další parametry určující bonitu klientů. A hypoteční úvěry se tak stanou ještě méně dostupnými.

Přijdete o šanci získat hypotéku?

Od dubna 2017  platí doporučení České národní banky, na základě kterého banky neposkytují hypotéky na více než 90 procent hodnoty nemovitosti. ČNB v rámci „doporučení“ ovšem zavedla kromě dnes obvyklého parametru LTV (loan to value = poměr úvěru k hodnotě nemovitosti) také parametr LTI (loan to income = poměr výše úvěru a čistého ročního příjmu; občas označované jako DTI – debt to income = poměr výše dluhu k čistému ročnímu příjmu) a parametr DSTI (debt service to income = poměr měsíční splátky úvěru k čistému měsíčnímu příjmu).

ČNB „zakazuje“ poskytovat hypotéky nad 90 % LTV a významně omezuje hypotéky nad 80 % LTV, kterých smějí banky poskytnout jen 15 % z nových úvěrů. Zároveň stanovila maximální výši LTI na 9 a DSTI na 45 %. Banky smějí překročit tyto koeficienty jen u 5 % poskytnutých úvěrů – a ještě si to před dohledovým orgánem budou muset pěkně obhájit.

Na jakou hypotéku dosáhnete podle stanovených hodnot parametrů vy?

Kalkulačka pro stanovení maximálních parametrů hypotéky podle Úředního sdělení České národní banky ze dne 12. června 2018.

Loading

 

 


Nejnovější články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024