O levné půjčky na bydlení nepřijdeme. ČNB nechává sazby na rekordně nízké úrovni!
Devizové intervence děsily Česko. První jednání bankovní rady však vneslo do současné situace alespoň trochu světla a naděje. O levné půjčky na bydlení Češi zatím nepřijdou. Česká národní banka se rozhodla držet sazby na rekordně nízké úrovni. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stále zůstává na 0,05 procentech.
O sazby ČNB se odvíjí úroky hypoték i spotřebitelských úvěrů
Ačkoli mají lidé stále naději na levné půjčky a hypoteční úvěry, nemusí jít o dlouhodobě udržitelnou situaci. Pokud ČNB postupem času zvýší základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí sazby půjček a úvěrů pro spotřebitele, mohly by půjčky i hypotéky rekordně zdražit.
V kombinaci s opatřeními, které ČNB plánuje, tak může dojít k tomu, že se značná část klientů bank stane klienty nebankovních společností, kde mají naději na získání půjčky bez registru či úvěru bez doložení příjmů, který banky standardně poskytují.
V bance mi peníze nepůjčí, co mám dělat?
Pokud jste se již nyní dostali do situace, v níž vám banka vzhledem k bonitě či záznamům v registru nepůjčí, nebo tušíte, že podobný problém by vás mohl potkat v budoucnu, existují další možnosti, jak získat peníze na výstavbu či vybavení domácnosti. Jedním z nich je například překlenovací úvěr ze stavebního spoření nebo klasická spotřebitelská půjčka.
Co když zvolím spotřebitelskou půjčku?
Ještě před tím, než pro spotřebitelskou půjčku sáhnete, je potřeba si uvědomit, že jde o nejméně výhodný způsob, jak nové bydlení financovat. Počítejte s vysokými úroky, ale i nižšími částkami k zapůjčení. Ale nic není pouze černé nebo bíle. Oslovíte-li ověřenou nebankovní společnost, můžete požádat o půjčku bez doložení příjmů, u níž nemusíte dokládat potvrzení o příjmech, které vám vydá zaměstnavatel. Věřiteli však zákon ukládá klienta prověřovat. To učiní skrze své interní databáze a na základě toho žádost o půjčku vyhodnotí.
REKLAMA
Průměrná česká rodina na hypotéku nedosáhne
ČNB od 1. 4. 2017 v rámci svého „doporučení“ omezila poskytování 100 % hypoték. Nově se také horlivě diskutuje o zpřísnění podmínek pro žadatele o hypoteční úvěr. ČNB totiž zvažuje, že domácnosti by si nově nemohly půjčit více než pětinásobek ročního příjmu. Zda novela projde v současné podobě je zatím ve hvězdách. V této chvíli je totiž projednávána pouze její technická stránka.
Zvyšování sazeb jako denní chléb
Poprvé začaly sazby hypotečních úvěrů stoupat v lednu letošního roku. Z průměrné sazby, která činila v prosinci roku 2016 1,77 %, se stalo lednových 1,82 %. A jinak tomu není ani v dalších měsících letošního roku. Sazby stoupají vzhůru, ale lidé jsou po levných hypotékách stále lační. Nějaké větší zvyšování sazeb ekonomové předpokládají v polovině tohoto roku nebo na přelomu roku 2018.