15. 06. 2017
Subjekty:
Trigema
Trigema navýšila o polovinu obrat i zisk
Koncern Trigema zveřejnil Výroční zprávu za rok 2016, která dokládá, že obrat firmy se meziročně zvýšil o 51 procent na 1,186 373 miliardy korun. Zisk pak narostl o 45 procent na 182,782 milionů korun. Výsledky ovlivnil zejména prodej nových bytů a některé stavební zakázky.
„Uplynulý rok byl z pohledu celé historie firmy jeden z nejtěžších. Přesto lze při zpětném ohlédnutí mluvit o roku výjimečně úspěšném. Hospodářský výsledek, množství akvizic i dostatek rozpracovaných projektů je tomu důkazem,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy.
Do ekonomických ukazatelů se především promítnul doprodej bytů na projektu SMART byty v Nových Butovicích a prodej bytů z nabídky nových bytových domů BLV@Horní Měcholupy, CLB@Letňany, JRM@Lužiny a KLR@Plzeň. Trigema vloni v rámci svého developmentu začala být kromě pražského trhu aktivní také v regionech. Všechny své projekty přitom opírá o koncept Chytrého bydlení, který staví na několika základních výhodách: důrazu na bezpečí a zdraví, moderních technologiích, ekologických a energetických benefitech, dostatečné nabídce odpovídajících služeb v okolí projektu a odpovídající ceně.
Ke stavebním zakázkám, které měly významný podíl na výsledku hospodaření Trigemy, patřilo zejména zateplení pražského bytového domu Zelenohorská s 612 byty. Hodnota této zakázky činila zhruba 70 milionů korun. Sesterská Trigema Building kromě toho zajišťovala rovněž rekonstrukce poboček Komerční banky v Klatovech, Českých Budějovicích a Plzni.
V oblasti cestovního ruchu Trigema investovala více než 50 milionů korun do technologie zasněžování Snowfactory, díky níž je možné připravovat sníh až do +15 °C. Areál Monínec proto také mohl spustit lyžařskou sezónu již 26. října na hotelové a 17. listopadu na hlavní sjezdovce. Stal se tak prvním evropským střediskem, kde se lze prostřednictvím Snowfactory věnovat sjezdovému lyžování v tak masivním měřítku.
Na hospodaření měl pozitivní vliv i provoz Vědeckotechnického parku a Parku vědy Roztoky. Současně s tím Trigema pokračovala v přípravách projektů Vědeckotechnický park Buštěhrad a Vědeckotechnický park Žalov, které dohromady nabídnou k pronájmu více než 25 000 m2 ploch.
Koncern vstoupil do jednání o spolupráci s vybranými start-upovými projekty, které jsou spojeny s oblastí stavebnictví, realit, developmentu a cestovního ruchu. Cílem uvedených aktivit je propojení těchto projektů se servisním potenciálem a zkušenostmi Trigemy.
36 milionů korun v uplynulém roce Trigema věnovala na projekty společenské odpovědnosti. V případě Centra Paraple, které podporuje dlouhodobě, se jednalo o 850 tisíc korun. Ještě více – zhruba 35 milionů korun – putovalo na obnovu veřejné pěší zóny na Nových Butovicích, jejíž součástí je rovněž socha výtvarníka Davida Černého Trifot. V rámci investice byl zprovozněn multižánrový prostor Czech Photo Centre, kde se mimo jiné nově vyhodnocuje soutěž o nejlepší domácí fotografii a video Czech Press Photo. Prostředky směřovaly rovněž na rozvoj turistické oblasti Toulava, jejíž součástí je Areál Monínec.
„Do budoucnosti se zaměříme na další posilování ziskovosti našich rezidenčních projektů, které vychází z osvědčeného konceptu Chytrého bydlení. Ať již v Praze, tak dalších větších městech Česka. V oblasti inovací a nových technologií pak mimo jiné ještě více prohloubíme využívání programů 3D projektování,“ dodává Soural.