EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Petr Zámečník

29. 09. 2017

0 komentářů

Jiří Klos: Lidé by s uzavřením stavebního spoření neměli otálet

 

Stavební spoření nabízí vedle úroků i státní příspěvek. To ale není hlavní důvod, proč neváhat s uzavřením smlouvy. „Klient si tím zafixuje současnou úrokovou sazbu řádného úvěru,“ zdůvodňuje Jiří Klos, vedoucí oddělení Vývoj bankovních produktů Wüstenrot.

Loading



 


Začíná podzim, a to je doba, kdy zejména stavební spořitelny lákají na nejrůznější slevy a zvýhodnění. Co připravila Wüstenrot – stavební spořitelna?
Aktuálně v souvislosti s oslavou 25. výročí na trhu jsme představili kampaň se soutěží dvakrát o 250 tis. Kč s Půjčkou ProBydlení. To je náš hlavní tahák.
Dále nabízíme zvýhodněné úvěry pro družstevní bydlení. To je oblast, která bude mít do budoucna stále větší význam.
Úvěry na družstevní bydlení pro družstva, nebo pro lidi, kteří chtějí pořídit družstevní byt?
Pro lidi, kteří si chtějí pořídit družstevní byt. Koupě družstevního bytu znamená převod členských práv družstva. Není možné ji financovat hypotečním úvěrem. Je třeba využít nějaký jiný úvěr. My jsme schopni koupi družstevního bytu financovat v rámci Půjčky ProBydlení.
O jaké produkty u stavebního spoření mají klienti největší zájem? Přeci jen nízké úrokové sazby asi nevedou příliš ke spoření…
V dřívějších letech byli klienti zaměření spíše na to, že nejprve začali trochu spořit, poté si pořídili bydlení na překlenovací úvěr a splácejí půjčku. Dnes se doba výrazně zrychluje. I trpělivost klientů se zkracuje a chtějí bydlení co nejdříve. Konec konců reklamy na hypotéky říkají, že můžete bydlet hned. A klienti na bydlení nechtějí čekat.
Nemůže to být také tím, že klienti spoří v jiných produktech než ve stavebním spoření? Nebo klienti skutečně přestávají spořit?
Neřekl bych, že klienti přestávají spořit. Spíše chtějí mít bydlení dříve. Bývalo to tak, že si mladý pár řekl, že budou nejprve několik let spořit, a pak si pořídí svůj první byt. Nyní chtějí byt hned a raději splácí úvěr. Je to dáno i tím, jak klesaly úrokové sazby hypoték. Poptávka po bydlení neuvěřitelným způsobem vzrostla.
Klienti chtějí bydlet hned a nechtějí čekat, až si naspoří. Jak to jde dohromady s doporučením České národní banky, která nechce, aby si lidé kupovali bydlení hned?
Česká národní banka se snaží přimět lidi, aby si část peněz naspořili ještě předtím, než si bydlení pořídí.  Je to mnohem bezpečnější i pro klienta.
Stavební spořitelna může poskytovat úvěry pouze tehdy, když klienti spoří. Pokud klienti přestávají spořit, budete mít z čeho poskytovat úvěry?
Je pravda, že v minulosti byl mnohem větší zájem o stavební spoření. V posledních letech zájem spíše klesal. Nyní se ale dostáváme opět do renesance stavebního spoření. Počet lidí i spořené částky začínají opět růst. Zájem o stavební spoření má v tuto chvíli rostoucí tendenci a věřím, že bude růst i nadále.
Jak se na stavebním spoření projevují nízké úrokové sazby? Přeci jen, stavební spořitelny dávají 0,5 % nebo 1 % plus nějaké bonusy např. za pravidelnost… jak se toto podepsalo na zájmu o stavební spoření?
Toto může být jeden z důvodů, proč v dobách prudkého poklesu úrokových sazeb byl o něco menší zájem o stavební spoření. Nicméně pokud budou úrokové sazby růst na straně úvěrů, je velmi pravděpodobné, že budou růst i na straně vkladů. Opět budou pro klienty zajímavější.
Připravujete zvýšení úrokových sazeb z vkladů na stavebním spoření?
V současnosti nepřipravujeme. Nepřipravujeme ani změnu úrokových sazeb na vkladech ani na úvěrech. Nemohu to ale vyloučit do budoucna.
Kdy by mohly vzrůst úrokové sazby na stavebním spoření? Má klient, který má zájem spořit 6 až 7 let, uzavřít stavební spoření raději nyní, protože se vyšších sazeb stejně nedočká, nebo má počkat třeba do příštího roku?
Myslím si, že není důvod, aby čekal. Součástí stavebního spoření není jen úrok, který nabízí stavební spořitelna, ale je tam i státní příspěvek. A pro klienta je výhodné, aby začal státní podporu čerpat co nejdříve.
Navíc hlavním motivem uzavření stavebního spoření by mělo být spoření na bydlení. A doporučil bych každému, aby začal spořit co nejdříve, aby v okamžiku, kdy se rozhodne pořídit si vlastní bydlení, měl určitou částku naspořenou, kterou pak může krýt část kupní ceny.
Krom toho uzavřením smlouvy o stavebním spoření si klient zajistí i současné sazby řádného úvěru ze stavebního spoření. Jakmile klient naspoří určitou částku, získá nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření. A pro řádný úvěr ze stavebního spoření je úroková sazba garantována v okamžiku podpisu smlouvy.
V současnosti běží soutěž o 2 x 250 tis. Kč. Připravujete i další novinky či doplňkovou akci?
Kromě soutěže s Půjčkou ProBydlení nabízíme tento překlenovací úvěr zcela bez poplatků: zdarma je uzavření smlouvy o stavebním spoření, zpracování, poskytnutí i vedení úvěru.
A k tomu běží akce na spořicím účtu, kdy pro všechny nové peníze stávajících i nových klientů platí zvýhodněná úroková sazba.
Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *