15. 11. 2017
Konec realitní bubliny? Trh se musí nadechnout, říká Martin Fojtík z Fincentra Reality
Většina nemovitostí v České republice je financována hypotékou. Například v Praze to v minulém roce činilo až 60 procent nákupů a ještě vyšší číslo se dá očekávat letos. Kupující k tomu využívali nízké úrokové sazby, což se však s blížícím se koncem roku mění. Většina tuzemských bank mírně zdražila hypotéky a další se k tomuto kroku chystají.
„Hypotéky jsou však stále velmi dobře dostupné. Mnohem větší vliv na samotnou regulaci měla spíše výše úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti, která už nějakou dobu platí a trh se s tím musel nějak popasovat,“ tvrdí Martin Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality.
Důvodů, proč byl počet sjednaných hypoték letos v září nejnižší za posledních pět let, je několik. „Vliv na to má také skutečnost, že se zmenšilo množství nemovitostí na volném trhu. Navíc kdo chtěl koupit byt v době realitním boomu, tak již učinil,“ doplňuje Martin Fojtík, který tento trend vítá. „Je dobře, pokud se trh na chvíli zpomalí. Aspoň bude mít šanci se trošku nadechnout a přestat bláznit.“
Vývoj přestával být zdravý, na pořízení nemovitosti dosáhly i nižší socioekonomické skupiny obyvatel. Spousta lidí správně nevyhodnocuje své finanční možnosti, respektive vývoj svých příjmů v delším časovém horizontu. Často si berou hypotéky, jejichž splácení mají takříkajíc na krev. „V pasti nemožnosti splácet uvízlo a ještě uvízne více lidí. Nezapomínejme také na to, že populačně silné ročníky jsou právě v těchto letech v situaci, kdy začínají zakládat rodinu, a tedy sledují vývoj bydlení v České republice mnohem pozorněji,“ doplnil Fojtík z Fincentra Reality, která se u svých klientů snaží maximálně eliminovat riziko nemožnosti hypotéky splácet.
Náročná hypotéka? S koupí bytu raději počkejte
K tomu využívají expertní dohled mateřské společnosti Fincentrum. „Pokud se klient kvůli hypotéce dostal do ekonomických potíží a naši spolupracující finanční poradci to odhalí, tak většinou navrhujeme nová řešení. Doporučíme jim, ať s koupí bytu raději počkají. Ale existují i jiná řešení, například podívat se po levnější nemovitosti nebo hypotéku řešit v rámci rodinných příslušníků,“ vysvětluje Fojtík, který čeká na trhu s nemovitostmi v následujících měsících také zaměření na nové technologie. „Velkou novinkou by mohlo být použití virtuální reality při prohlídce nového bydlení,“ naznačuje Fojtík.
Tisková zpráva: Fincentrum Reality