EUR 25.295

USD 24.672

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.295

USD 24.672

15. 11. 2017

0 komentářů

Konec realitní bubliny? Trh se musí nadechnout, říká Martin Fojtík z Fincentra Reality

 

Většina nemovitostí v České republice je financována hypotékou. Například v Praze to v minulém roce činilo až 60 procent nákupů a ještě vyšší číslo se dá očekávat letos. Kupující k tomu využívali nízké úrokové sazby, což se však s blížícím se koncem roku mění. Většina tuzemských bank mírně zdražila hypotéky a další se k tomuto kroku chystají.

Loading



 


Hypotéky jsou však stále velmi dobře dostupné. Mnohem větší vliv na samotnou regulaci měla spíše výše úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti, která už nějakou dobu platí a trh se s tím musel nějak popasovat,“ tvrdí Martin Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality.
Důvodů, proč byl počet sjednaných hypoték letos v září nejnižší za posledních pět let, je několik. „Vliv na to má také skutečnost, že se zmenšilo množství nemovitostí na volném trhu. Navíc kdo chtěl koupit byt v době realitním boomu, tak již učinil,“ doplňuje Martin Fojtík, který tento trend vítá. „Je dobře, pokud se trh na chvíli zpomalí. Aspoň bude mít šanci se trošku nadechnout a přestat bláznit.
Vývoj přestával být zdravý, na pořízení nemovitosti dosáhly i nižší socioekonomické skupiny obyvatel. Spousta lidí správně nevyhodnocuje své finanční možnosti, respektive vývoj svých příjmů v delším časovém horizontu. Často si berou hypotéky, jejichž splácení mají takříkajíc na krev. „V pasti nemožnosti splácet uvízlo a ještě uvízne více lidí. Nezapomínejme také na to, že populačně silné ročníky jsou právě v těchto letech v situaci, kdy začínají zakládat rodinu, a tedy sledují vývoj bydlení v České republice mnohem pozorněji,“ doplnil Fojtík z Fincentra Reality, která se u svých klientů snaží maximálně eliminovat riziko nemožnosti hypotéky splácet.
Náročná hypotéka? S koupí bytu raději počkejte
K tomu využívají expertní dohled mateřské společnosti Fincentrum. „Pokud se klient kvůli hypotéce dostal do ekonomických potíží a naši spolupracující finanční poradci to odhalí, tak většinou navrhujeme nová řešení.  Doporučíme jim, ať s koupí bytu raději počkají. Ale existují i jiná řešení, například podívat se po levnější nemovitosti nebo hypotéku řešit v rámci rodinných příslušníků,“ vysvětluje Fojtík, který čeká na trhu s nemovitostmi v následujících měsících také zaměření na nové technologie. „Velkou novinkou by mohlo být použití virtuální reality při prohlídce nového bydlení,“ naznačuje Fojtík.
Tisková zpráva: Fincentrum Reality

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *