12. 06. 2018
Subjekty:
Raiffeisenbank
ČNB: Dluh k čistému ročnímu příjmu DTI ve výši 9 a splátky dluhu k čistému příjmu ve výši 45 % s výjimkou pro 5 % objemu úvěrů
ČNB: Dluh k čistému ročnímu příjmu DTI ve výši 9 a splátky dluhu k čistému příjmu ve výši 45 % s výjimkou pro 5 % objemu úvěrů
Zavedením doporučení pro míru zadlužení a následnou zátěž splácením dluhů s platností od 1. října 2018 ČNB reaguje na rostoucí riziko předlužení českých domácností a následnou neschopnost splácet dluhy. Mnoho českých domácností s nízkými příjmy by mohlo snadno spadnout, i při krátkodobém výpadku příjmu, do dluhové pasti. Těmito zavedenými opatřeními se ČNB snaží toto riziko limitovat.
ČNB se znelíbilo, že i navzdory varování téměř 1/10 úvěrů poskytnutých v roce 2017 měla oba indikátory souběžně, tedy DSTI nad 40 % a DTI nad 8. Banky tedy výrazně neomezily úvěry, které jsou z pohledu regulátora až příliš rizikové a domácnosti, které se zadlužují, se stávají zranitelnějšími.
D(S)TI mohou omezit přístup tzv. singles (jednotlivců) s nižším příjmem (např. mladých lidí na začátku kariéry) a mladých rodin s dětmi žijících z jednoho příjmu k hypotékám a tudíž i k bydlení v Praze a Brně a jejich okolí, kde ceny nemovitostí jsou vzhledem k příjmům vysoké. Ve zbytku Čech to nebude vzhledem k nižším cenám nemovitostí zas tak velký problém. I pro mladé zde je ale řešení, a to žádat o úvěr společně s partnerem nebo požádat o finanční pomoc rodinu.
„Singles a mladé rodiny budou tedy pravděpodobně odkázáni bydlet déle, ne-li po celý život, v nájmu. Ceny nájmů, dokud se bude ekonomice a spotřebitelům dařit, porostou ve velkých městech a jejich okolí ještě výrazně rychleji,“ komentuje situaci Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.
DTI či DSTI doposud používalo 15 zemí EU (9 v podobě právně závazné normy). Kombinaci všech tří limitů LTV, DSTI a DTI uplatňují či se chystají uplatňovat cca 3 země (Nizozemí, Slovensko a chystá se i Rakousko)
„Zkušenosti z jiných zemí ukazují, že tyto dluhové stropy vedou ke zpomalení růstu úvěrů, ne však k zastavení jejich růstu. Neprokázalo se, že by tato opatření měla vliv na růst cen nemovitostí, tj. že by růst cen nemovitostí zastavila“, dodává Horská.