EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

Na jakou hypotéku dosáhnete?

 

Česká národní banka (ČNB) od 13. 6. 2018 zpřísnila „doporučení“ a od 1. 10. 2018 dále omezila poskytování hypoték. Klient tak dosáhne na 80% hypotéku, s trochou štěstí a vyjednávání v bance až na 90%. To ale ČNB nestačí. Připravila daleko přísnější podmínky pro banky i jejich hypoteční klienty.

[max-vyse-uveru]

ČNB (zatím) neuspěla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR s novelou zákona o ČNB, jejíž součástí jsou rozsáhlé pravomoci pro Českou národní banku v regulaci hypotečního trhu. Proto ČNB využila svých úředních sdělení a bankám „doporučila“ využívat další parametry určující bonitu klientů. A hypoteční úvěry se tak stanou ještě méně dostupnými.

Přijdete o šanci získat hypotéku?

Od dubna 2017  platí doporučení České národní banky, na základě kterého banky neposkytují hypotéky na více než 90 procent hodnoty nemovitosti. ČNB v rámci „doporučení“ ovšem zavedla kromě dnes obvyklého parametru LTV (loan to value = poměr úvěru k hodnotě nemovitosti) také parametr LTI (loan to income = poměr výše úvěru a čistého ročního příjmu; občas označované jako DTI – debt to income = poměr výše dluhu k čistému ročnímu příjmu) a parametr DSTI (debt service to income = poměr měsíční splátky úvěru k čistému měsíčnímu příjmu).

ČNB „zakazuje“ poskytovat hypotéky nad 90 % LTV a významně omezuje hypotéky nad 80 % LTV, kterých smějí banky poskytnout jen 15 % z nových úvěrů. Zároveň stanovila maximální výši LTI na 9 a DSTI na 45 %. Banky smějí překročit tyto koeficienty jen u 5 % poskytnutých úvěrů – a ještě si to před dohledovým orgánem budou muset pěkně obhájit.

Na jakou hypotéku dosáhnete podle stanovených hodnot parametrů vy?

Kalkulačka pro stanovení maximálních parametrů hypotéky podle Úředního sdělení České národní banky ze dne 12. června 2018.

 

 


Nejnovější články

Podle čeho Češi vybírají bydlení: Základem je prostor a cena

Dispozice bytu jsou jedním z hlavních kritérií při jeho výběru. Nejpopulárnější jsou dnes bytové jednotky 2+kk a 3+kk, které ale oproti běžnému průměru nabízí větší plochu. Byt tak umožňuje prostorově nadstandardní bydlení pro danou dispozici. Tyto bytové jednotky jsou také cenově dostupnější než byty větších dispozic. Zájem je především o jednotky orientované na jih.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024