EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Moře už „nefrčí“, chystá se k němu jen čtvrtina Čechů

 

Doby, kdy naším největším přáním byla dovolená u moře, jsou dávno pryč. Jak ukázaly výsledky průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu, letos si povalováním na pláži zpříjemní léto pouze 28 % Čechů. Většina dotázaných bude trávit letní měsíce v tuzemsku.

Loading



 


Naše republika nabízí mnoho možností vyžití během celého roku, což si čím dál více začínají uvědomovat nejen zahraniční turisté, ale především sami Češi. Více než polovina respondentů průzkumu uvedla, že zůstane v létě doma, 37 % z nich chce podnikat různé výlety po krásách Česka, 14 % si chce užít příjemné dny na chalupě a 7 % plánuje kempování pod stanem.
Dovolená strávená pouhým ležením u moře už pro Čechy není zdaleka tak atraktivní jako dříve, lidé chtějí trávit svůj volný čas aktivně a poznávat nová místa, a to jak v zahraničí, tak i v tuzemsku. Cestování po domovině má navíc řadu výhod – nemusíte se obávat jazykové bariéry ani kulturních rozdílů a v případě jakéhokoli problému víte, na koho se obrátit. Významnou roli hraje samozřejmě také samotná cena dovolené, která je zpravidla nižší než u zahraničních výletů,“ komentuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.
To ale neznamená, že by Češi na výlety do zahraničí zcela zanevřeli. Kromě již zmíněné dovolené u moře chce dalších 7 % lidí během volných dní cestovat po různých koutech světa a 6 % dobrodruhů má v plánu horský trek. Část z nich by navíc chtěla čas strávený na dovolené efektivně zúročit a pronajala by své bydlení někomu jinému.
U nás i ve světě je pronajímání soukromých nemovitostí přes servery typu Airbnb již běžnou záležitostí. Nejčastěji jsou v nabídce byty či pokoje, které nájemci sami nevyužívají, část lidí ale pronajímá svůj vlastní byt v době, kdy jsou na dovolené. A právě tuto možnost krátkodobého pronájmu by zvolilo i 11 % respondentů našeho průzkumu, kteří disponují vlastní nemovitostí a vyrazí v létě na delší dobu mimo domov,“ uzavírá Molnárová.
Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *