EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Atraktivita stavebního spoření je nejvyšší od roku 2011

 

Stavební spoření láká stále více klientů. Silně rostoucí prodeje doprovází i pozitivní očekávání zájemců, atraktivita sektoru je tak nejvyšší za posledních 7 let. Zájem o stavebko se zvyšuje především mezi mladou generací do 29 let, vyplývá za aktuálního průzkumu ČMSS. Mladí lidé si uvědomují, že pořízení vlastního bydlení nebude tak jednoduché jako doposud.

Loading



 


Atraktivita stavebního spoření je nejvyšší za posledních 7 let, vyplývá z pravidelného průzkumu agentury IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu. Stavební spoření je v tuto chvíli atraktivní pro 40 % dotázaných. „Stejnou otázku klademe klientům od roku 2011, ještě nikdy po dobu měření nebyla atraktivita tak vysoko. Vidíme přitom především rostoucí zájem mladých klientů o stavební spoření,“ uvedl k průzkumu místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.
Za atraktivní produkt označilo stavební spoření 40 % respondentů. Ještě před třemi lety podobně odpovědělo jen 31 % dotázaných a při vzniku průzkumu v roce 2011 to bylo jen 19 % odpovědí.
„Klienti za největší výhody považují především úrokovou sazbu, státní podporu
a možnost budoucího výhodného úvěru. S omezením 100% hypoték do budoucna poroste potřeba mít na pořízení bydlení naspořeny vlastní peníze. Zároveň se zvyšujícími se sazbami ale roste i význam garance budoucí úrokové sazby úvěru,“
zmínil hlavní výhody Jochen Maier.
Z průzkumu dále vyplynulo, že stavební spoření je zajímavé především pro klienty do 29 let
a pro respondenty s vysokoškolským vzděláním. Naopak méně zajímavé je pro lidi v předdůchodovém věku. „Mladí lidé se chovají zodpovědně, uvědomují si, že pořízení vlastního bydlení nebude tak jednoduché jako bylo doposud. A chtějí být na tuto situaci připraveni,“ vysvětlil Jochen Maier.
Pro 71 % dotázaných má stavební spoření v České republice budoucnost, to je o 7 procentních bodů více než v minulém průzkumu na podzim loňského roku.
Lepší vnímání stavebního spoření se odráží i ve zvýšených prodejích. ČMSS jako největší domácí stavební spořitelna od počátku roku do konce května uzavřela přes 82 tisíc nových smluv, meziročně to představuje nárůst o více než 50 %. „Počítáme s tím, že za celý rok vzrosteme minimálně o 20 % a dále tak posílíme náš tržní podíl,“ uzavřel Jochen Maier.
Průzkum uskutečnila agentura IBRS v květnu letošního roku na 1000 respondentech z celé České republiky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *