EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Polovina mladých lidí neví, kolik jejich rodiče platí za bydlení

 

Nájem, hypotéka, zálohy na energie či vodu – to je pouhá část výdajů, které lidé musí platit za své bydlení. Právě domácnost je položka, která Čechy stojí každý měsíc nejvíce peněz, mnoho mladých lidí si však tuto skutečnost neuvědomuje nebo se o tyto věci nezajímá.

Loading



 


Podle průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu jen 54 % dospělých dětí, které stále žijí u svých rodičů, má přehled o tom, kolik činí výdaje za vedení domácnosti. Jedná se přitom o zásadní informace, právě platby spojené s bydlením totiž tvoří zhruba pětinu všech výdajů průměrné české domácnost. Kromě toho je potřeba počítat také s výdaji na údržbu domácnosti.
Bydlení je jedna ze základních potřeb každého člověka a zároveň jeden z největších výdajů. Obzvlášť mladí lidé, kteří mají v plánu vylétnout z rodného hnízda a osamostatnit se, by se měli zajímat, kolik jejich rodiče utratí a kolik obecně spravování domácnosti stojí. Snáze si pak udělají obrázek o své vlastní budoucí domácnosti a vyhnou se potenciálním finančním potížím, které jim mohou zkomplikovat nejen začátek samostatného bydlení, ale v horším případě i zbytek života,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.
Podle průzkumu žije 47 % odrostlých dětí stále s rodiči právě kvůli nedostatku peněz. Této situaci se dá předejít například včasným založením stavebního spoření. Našetřená částka pak pomůže překlenout náročný start, kdy jsou náklady na bydlení z různých důvodů vyšší, například kvůli pořizování nábytku a dalšího vybavení či kvůli složení kauce. Finanční gramotnost a lepší plánování výdajů mladých lidí může podpořit také přispívání do rodinného rozpočtu ve společné domácnosti.
K možnostem spoření Molnárová doplňuje: „Raiffeisen stavební spořitelna zvýhodnila tzv. dětské smlouvy pro děti a mladé do 25 let včetně. Každou takovou novou smlouvu o stavebním spoření bude úročit sazbou 1,5 % ročně, a to minimálně po dobu šesti let. Včetně úroku a státní podpory tak můžete dosáhnout na celkové zhodnocení přes 4 % ročně.
Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *