22. 08. 2018
Fincentrum Hypoindex: Léto hypotékám nepřeje. Sazby stagnují, zájem klesá
Hypotéky v půlce letošního roku nabraly druhý dech. Vypadá to ale, že jim rychle zase došel. V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o více jak 2000 smluv o hypotečním úvěru méně. V červenci si přišlo do bank sjednat hypotéku 7 016 klientů.
Úroková sazba v prvním prázdninovém měsíci stagnovala, respektive mírně vzrostla na 2,5 procenta. Na stejné úrovni je v úroková sazba v podstatě od března letošního roku.
„Všechny významné banky během července držely své sazby na předchozích úrovních ve snaze využít poslední měsíce před platností doporučení ČNB zpřísňujících testování bonity klientů k navýšení svého úvěrového portfolia,” říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.
Stejně jako počty v červenci klesly i objemy. A ne o málo. V meziměsíčním srovnání objemy klesly skoro o čtyři miliardy korun na 15,386 miliard korun. Letos v červenci je o hypotéky nejmenší zájem od ledna 2016, kdy i přes velmi nízké sazby (2,064 procenta) bylo sjednáno jen 5 912 hypotečních úvěrů.
„Červencový pokles počtu úvěrů proti průměru předchozích měsíců, který je dán zejména faktorem dovolených, nebyl ve srovnání s posledními roky až tak silný. Informace o horší dostupnosti úvěrů od října, jakož i očekávání, že banky budou muset dříve či později reagovat na zvýšení základních sazeb ČNB, jsou dostatečnou motivací řešení úvěru neodkládat,” dodává Josef Rajdl.
Loni byl zájem o hypotéky nižší, ale objemy vyšší
Meziročně zájem o hypoteční úvěry klesl, ale jen o 200 uzavřených hypoték. Objemy jsou teď naopak vyšší, a to o 808 milionů korun. Prázdninové měsíce jsou vždy spolu se začátkem roku slabší, alespoň co se týče hypotečních úvěrů. Lidé mají jiné starosti, všichni jsou na dovolené a hypoteční úvěry budou řešit až v září. Ceny nemovitostí jsou stále vysoké, takže není divu, že průměrná hypotéka stále roste. V červenci se vyšplhala na 2 193 045 korun.
Odborným partnerem ukazatele je Česká bankovní asociace.
Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Sberbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.