22. 09. 2018
Subjekty:
ING Bank
Levné bydlení je stále nedostupné. Jeden ze tří Čechů si myslí, že na vlastní nemovitost nikdy nedosáhne
Až 34 % Čechů, kteří nikdy nevlastnili nemovitost, si myslí, že si nikdy žádnou nekoupí. I tato data vyplývají z nejnovějšího mezinárodního průzkumu ING Bank. 63 % Evropanů se domnívá, že ceny nemovitostí budou nadále růst i v příštím roce. Více než polovina (53 %) si pak myslí, že situace nemovitostního trhu v jejich zemi se ubírá špatným směrem. Podobně smýšlejí i obyvatelé tuzemska.
Z 34 % Čechů, kteří nepředpokládají, že si v budoucnu pořídí vlastní nemovitost, tak většina (71 %) smýšlí kvůli tomu, že na to nebude stačit jejich mzda. Dalšími důvody jsou pak příliš vysoké ceny nemovitostí (12 %), obava o jistotu dlouhodobého zaměstnání (8 %) či nedostatek vhodných nemovitostí (4 %). Ještě skeptičtější, pokud jde o případné vlastnictví nemovitosti, jsou např. obyvatelé Nizozemska (40 %), Itálie (44 %) či Německa (45 %).
Z této skepse vyplývá i to, že pouze jeden z osmi obyvatel ČR věří, že na první vlastní bydlení dosáhne před 30. narozeninami. To silně kontrastuje s odpověďmi vlastníků nemovitostí. Celých 59 % z nich si totiž první nemovitost pořídilo právě před 30. rokem života. Není tedy s podivem, že více než polovina Čechů (51 %) považuje situaci na trhu s bydlením za nešťastnou. Ještě v roce 2017 tak smýšlelo o 11 % tuzemských obyvatel méně.
Takřka 8 z 10 Čechů (78 %) si myslí, že vstup na trh s bydlením je pro potenciální nové zájemce čím dál tím složitější. Na místě je tedy i tradiční otázka, zda by měli rodiče finančně podporovat své děti při koupi bydlení. S tímto tvrzením souhlasí 28 % Čechů. O poznání víc z nás (59 %) ale souhlasí s tím, že finančně pomoci s koupí nemovitosti svým dětem je dobrá investice –potvrzuje to i další statistika, podle níž 83 % Čechů považuje vlastnictví nemovitosti za lepší oproti nutnosti si ji pronajímat.
17 % Čechů považuje placení svého nájmu či hypotéky za obtížné. Přibližně třetina (34 %) utratí za nájem či hypotéku do ¼ své mzdy. Mezi ½ a ¼ se pohybuje 32 % Čechů. Víc než ½ výplaty pak měsíčně zaplatí 16 % Čechů.
Výsledky celého průzkumu naleznete na www.ing.cz/pruzkum-o-bydleni.
Čísla vycházejí ze studie Homes and Mortgages 2018, která je další verzí mezinárodního průzkumu ING International Survey zaměřeného na situaci na trhu s bydlením. Průzkum realizovala agentura Ipsos mezi 6. a 18. červnem 2018 v 15 zemích na reprezentativním vzorku 14 725 respondentů.