28. 01. 2019
Domácnosti si na vánoce půjčovaly. Své dluhy ale platí – počet nesplácených úvěrů je nejnižší v historii
Počet lidí, kteří mají dlouhodobý problém se splácením spotřebitelských úvěrů, klesá. Podle meziročního srovnání se za rok 2018 snížil jejich počet o téměř 8 procent. A více než polovina z nich dokáže do půl roku splátky v prodlení vyrovnat. Vyplývá to ze šetření společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky finančních institucí, telefonních operátorů a dodavatelů energií.
„Již nejméně čtyři roky po sobě nedochází po Novém roce k výraznějšímu nárůst neplatičů. Konkrétně u spotřebitelských půjček a nákupů na splátky jejich počet nestoupá. A ve vztahu k objemu půjček naopak dlouhodobě mírně klesá,“ popsal trend schopnosti splácet úvěry Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance.
Podle statistiky M.B.A. Finance je zlepšení v úhradě finančních půjček skokové – mezi rokem 2011 a 2018 došlo k poklesu počtu neplatičů o 65 procent. V letech 2010 až 2014, kdy se nejvíce projevovaly dopady ekonomické krize, docházelo v prvních měsících nového roku k nárůstu neplatičů prakticky u všech produktů a služeb hrazených měsíčními splátkami. “Bylo znát, že někteří lidé o Vánocích utratili vice, než jim umožňovaly jejich příjmy. Navíc z kraje roku často platili jednorázové platby, jako je pojistné, různé daně a podobně. Proto se některým stávalo, že pak neměli na placení energií, telefonů nebo půjček,” vysvětlit Jakub Zetek důvody, proč se část lidí dostávala do skluzu s placením svých závazků.
Zlepšení potvrzují také údaje ČNB, podle kterých počet nesplácených úvěrů klesl v prosinci 2018 těsně pod 5 procent, což je historicky nejnižší číslo. Přitom za tři měsíce před Vánoci vzrostly bankovní půjčky o 4,1 miliardy a celkem dosáhly hodnoty téměř 244 miliard korun. Meziročně rostly o 6 procent, což je důkazem, že si Češi věří a nebojí se zadlužení.
Mají pro to ostatně důvod. Průměrná mzda vzrostla na 31,5 tisíce a inflace se pohybovala těsně nad dvěma procenty. Díky tomu se zvýšila reálná kupní síla domácností o 6,4 procenta, což je nejlepší výsledek za posledních 15 let.
“Spotřeba domácností tvoří téměř polovinu hrubého domácího produktu, a pokud by lidé náhle přestali utrácet, ekonomika by se dostala do problémů. Z našich čísel je patrné, že domácnosti mají dluhy pod kontrolou. Prognózy růstu mezd i hospodářské situace v regionu jsou dobré, tak nevidím důvod k panice,“ komentoval Jakub Zetek přehnané obavy o předlužení domácností.
ČNB reguluje finanční trh, čímž drží celkové zadlužení obyvatel na bezpečné úrovni a novely zákonů více chrání spotřebitele proti nekalým praktikám dodavatelů. Je tedy na lidech, co se zadlužují, aby byli zodpovědní za své chování.
Tisková zpráva M.B.A. Finance