06. 05. 2019
Subjekty:
Stavební spořitelna České spořitelny
Pro úvěr na bydlení do banky nebo do stavební spořitelny? Podle průzkumu to polovina Čechů vidí jinak
Téměř polovina Čechů by při sjednávání úvěru na bydlení preferovala možnost vyřídit si ho online. Podle průzkumu Buřinky, Stavební spořitelny České spořitelny, dokonce 19 % lidí sjednání úvěru na bydlení přes internet preferuje jednoznačně. Dalších 30 % by mu spíše dalo přednost před klasickým vyřízením na pobočce nebo u finančního poradce či zprostředkovatele. Největší zájem o tuto online službu je mezi muži a ve věkové skupině 36–44 let.
Čísla jen potvrzují rostoucí význam online cesty pro poskytování služeb ve finančním sektoru. Například podíl uživatelů internetového bankovnictví v Česku vzrostl podle Eurostatu během deseti let (2007–2017) z 12 na 57 %, což je nejvyšší nárůst v zemích EU. Podle aktuálního průzkumu Buřinky již dnes pětina Čechů dává jednoznačně přednost sjednávání finančních služeb online. Nějaké finanční služby přes internet někdy využily již dvě třetiny lidí, dalších 12 % plánuje, že je dříve či později začnou využívat také.
Online je „in“ i ve stavební spoření
Elektronické bankovnictví nebo sjednání pojištění, to jsou finanční služby, ke kterým dnes Češi běžně využívají internet. Online je však možné uzavřít i stavební spoření nebo si sjednat úvěr na bydlení.
„Podle interních statistik 36 % našich klientů uzavírá smlouvu o stavebním spoření online nebo sjednání zahájí online a dokončí s prodejcem. Věkový průměr těchto zákazníků je 31 let, nicméně ten nejstarší oslavil 90 let,“ říká Jana Hrušková, ředitelka útvaru Produkty a marketing v Buřince. Byla to právě Buřinka, která jako první ze stavebních spořitelen před 2,5 lety online uzavření smlouvy o stavebním spoření nabídla. Svou pozici lídra v rozvoji online služeb potvrdila i letos, když začátkem dubna jako první umožnila klientům kompletní sjednání Úvěru na bydlení přes internet, a to do maximální výše 370 000 Kč se splatností až 18 let.
O online úvěr na bydlení je větší zájem mezi muži
Mezi těmi, kteří by sjednání úvěru na bydlení přes internet jednoznačně preferovali, je podle průzkumu nejpočetnější věková skupina 36–44 let, naopak nejmenší zájem je ve věkové kategorii nad 55 let.
Ve srovnání mužů a žen jednoznačně vedou muži. Pokud by řešili úvěr na bydlení, o jeho sjednání online by určitě mělo zájem 25 % mužů. Naproti tomu žen by bylo jen 12 %.
Buřinka fandí onlinu
Úvěr od Buřinky je možné si už od dubna sjednat online z pohodlí domova až do výše 370 000 Kč, a to bez zajištění úvěru nemovitostí. Splatnost je až 18 let. Vedení úvěrového účtu je bez poplatků. Pro úspěšný průběh online žádosti o úvěr musí mít žadatel k dispozici přístup na internet, funkční e-mail, občanský průkaz, přístup do internetového bankovnictví a mobilní telefon. Aby vše proběhlo hladce, je třeba, aby byl občanem ČR, starším 18 let. Zároveň musí mít osobní účet, na nějž mu chodí výplata, u jedné z šesti bank: Česká spořitelna, ČSOB (vč. Poštovní spořitelny), MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank), Komerční banka, Raiffeisenbank, Equa bank. Pokud splní podmínky pro poskytnutí úvěru, peníze bude mít na svém účtu do 15 minut. Více informací najdete na www.burinka.cz.
Už od září 2016 mají klienti Buřinky možnost uzavření stavebního spoření zcela online. Stále je jedinou stavební spořitelnou, u které je možné celý proces sjednání spoření vyřešit přes internet. Za produkt On‑line stavební spoření byla v loňském roce oceněna prvním místem v soutěži Zlatá koruna.
Spokojenost klientů dokládají ukazatele na webu „Hodnoti.me“, kde je aktuálně 4700 recenzí klientů, z nichž 98 % online produkty Buřinky doporučuje.
O průzkumu
Sběr dat pro průzkum „Buřinka – Co vše si Češi sjednávají online“ byl realizován v dubnu 2019 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na reprezentativním vzorku 1050 respondentů.