EUR 25.200

USD 24.009

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.200

USD 24.009

23. 09. 2019

0 komentářů

Uvažujete o snížení nákladů na energie prostřednictvím vlastního zdroje elektřiny?

 

Odpovídá Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS 

Loading



 


Bydlíme ve starším rodinném domku a chceme být energeticky co nejvíce soběstační. Co byste nám doporučil?
V tomto případě doporučuji zvážit pořízení malé fotovoltaiky. Panely lze celkem jednoduše a rychle umístit na střechu vašeho domu. Tímto řešením snížíte energetickou náročnost vašeho rodinného domu, vyrobíte si elektřinu sami a hned ji také spotřebujte.  Ušetřit můžete nejenom dlouhodobě na pravidelných výdajích za energie ale také z počátku za pořízení fotovoltaiky, v současné době můžete totiž využití státní podpory z dotačního programu Nová zelená úsporám. Podporována je instalace fotovoltaických systémů do dokončených rodinných domů i do novostaveb, přičemž výše podpory může dosáhnout až 155 000 Kč na dům. V Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji až dokonce 170 000 Kč.  Konkrétní doporučení najdete na www.fotovoltaikanaklic.cz. V rámci celého procesu pořízení a výstavby fotovoltaické elektrárny vám naše společnost může také vyřídit kompletní administrativu, neváhejte se tedy na nás kdykoliv obrátit. U elektráren do výkonu 10 kWp není třeba mít licenci od Energetického Regulačního Úřadu (ERÚ), je třeba zajistit pouze připojení do distribuční sítě. V případě elektráren s výkonem nad 10 kWp je třeba vyřízení licence ERÚ a dokumentů spojených s připojením elektrárny k distribuční síti.
Pro koho je fotovoltaická elektrárna vhodná?
Fotovoltaické elektrárny jsou vhodné pro všechny majitele rodinných domů, kteří chtějí v dlouhodobém horizontu ušetřit, být energeticky nezávislí, zvýšit hodnotu své nemovitosti či se chtějí podílet na snižování koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší. Při vhodné optimalizaci jejího výkonu a kapacity akumulátorů trvale sníží platby za elektřinu v rodinných domech všech velikostí. Pokud váš dům disponuje klimatizací, elektrickým ohřevem teplé užitkové vody nebo třeba bazénem, úspora může být ještě větší. Fotovoltaickou elektrárnu lze instalovat na rovné i šikmé střechy. U šikmých střech je optimální sklon 35°, důležitá je dostatečná nosnost střechy. Střecha by neměla směřovat na sever, nejlepší je jih, jihozápad a jihovýchod. Montáž panelů na čistý západ a východ je také možná, ale je nutné počítat se sníženou výrobou energie. Pro instalaci 1 kWp je zapotřebí cca 7 m2 šikmé střechy. Výkon elektráren pro většinu rodinných domů se pohybuje od 3-10 kWp. V případě plochých střech je potřebná plocha vzhledem k odstupům (při jižní orientaci) větší cca 10-14 m2/kWp.
Tisková zpráva Energie ČS
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komunitní energetika

Komunitní energetika pomůže ušetřit na energiích

Klíčem ke sdílení energie vyrobené z obnovitelných zdrojů je návrh novely energetického zákona – tzv. Lex OZE II. Předlohu v červnu schválila vláda. Jak má sdílení energií fungovat?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

29. 08. 2023

Na co si dát pozor před instalací fotovoltaiky?

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? Přinášíme několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *