V kurzu jsou malé byty nejen na investici. Kupují je hlavně ženy
Muži mají sice nad ženami v ekonomice stále navrch, ale ženy se nedají zahanbit. V České republice mají ženy velmi slabý vliv na rozhodování. Navíc také nemají dobrou pozici v segregaci na trhu práce a ve vzdělávání. Naopak jsou v Česku ženy hojně zaměstnávány. Tato data vyplývají z Indexu rovnosti žen a mužů Evropského institutu pro genderovou rovnost.
I když by se mohlo zdát, že ženy v České republice nemají dobré postavení, úplně marná jejich pozice není. Některé ženy jsou finančně a ekonomicky nezávislé. Častěji také bydlí samy ve svých vlastních bytech. Data Českého statistického úřadu ukázala, že v metropoli bydlí samo 55 procent žen a tedy jen 45 procent mužů.
Podle analýzy společnosti Central Group si ženy kupují nemovitost častěji než muži. „Ženy více myslí na budoucnost a vlastní byt berou i jako způsob finanční jistoty. Navíc vlastnictví nemovitosti je i důkazem jejich ekonomické nezávislosti,“ vysvětlila důvody tohoto trendu Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group.
Domácnosti jednotlivců podle ČSÚ tvoří 39 procent všech pražských domácností a jsou tedy nejčastějším typem domácností v Praze. Přitom domácnosti jednotlivců tvořených muži je o pěti méně, než těch, které tvoří ženy.
Data ČSÚ ukázala, že naprostá většina (přes 80 procent) domácností jednotlivců bydlí v bytě samostatně. Rozdíl mezi single žijícími muži a ženami je v tom, že sami žijí hlavně mladí muži ve věku 25-29 let a 30- 34 let. Kdežto ženy žijící samy jsou většinou starší. Nejvíce žen žijících samy je ve věku 60-64 let a 65-69 let.
Singles tvoří poptávku
Trend single domácností je i důvodem zvýšeného zájmu o menší byty. Prodej bytů o velikosti 1+kk roste, přitom tyto byty se zmenšují. Nejžádanější byty jsou stále 2+kk, jsou to startovací byty po škole, ale i pro rodinu s malým dítětem. Jenže tyto byty mají momentálně průměrně 54 metrů čtverečních, což je o dva metry méně než tomu bylo v loňském roce.
Ať už jde o muže, či ženy, pořizují si vlastní nové bydlení čím dál později. Zhruba do 40 let lidé žijí v pronájmech, u rodičů nebo s přáteli ze školy. Ale se čtyřicítkou přichází čas na bilancování a lidé už chtějí slušně bydlet. Důvodem toho, že si lidé kupují byty později je i omezení poskytování hypotečních úvěrů ze strany České národní banky. Našetřit na hypotéku není jednoduché a většina lidí v nájmu celý život bydlet nechce.
I banky si všímají trendu singles domácností. Podle analýzy UniCredit bank lidé momentálně hledá menší, avšak praktické a komfortní bydlení. Ženy i muži do vlastního bydlení investují až po třicítce. Muži se podle banky k investici do bydlení odhodlávají ve 36 letech, dámy ještě o rok později.
„Singles muži si podle našich statistik půjčují v průměru dva miliony, ženy jsou skromnější a jejich hypotéky jsou v průměru o tři sta tisíc korun nižší.“ popisuje Petr Plocek z UniCredit Bank. Cíl investice se však liší. Polovina mužů dává peníze do rodinného domu, aby zabezpečili rodinu, kdežto šest z deseti single žen naopak preferuje bydlení v bytě.
Čtyřicet procent žen, které čerpají úvěr samostatně, jsou rozvedené, rozvedených můžu čerpajících hypotéku je přitom o polovinu méně. „Muži jsou obecně v rodině těmi, kdo přijímají finanční zodpovědnost, a tedy i roli hlavního dlužníka, u párů je to v 85 % případů. Při odloučení, je to právě muž, kdo ve většině případů pokračuje ve splácení úvěru a nežádá o nový úvěr jako singles, tato role pak připadne ženě,“ vysvětluje rozdíl v čerpání úvěru rozvedených Plocek.