Nájemné roste napříč Prahou. Nezáleží na adrese ani na velikosti bytu
S rostoucími cenami bytů jdou ruku v ruce i zvyšující se ceny za nájemní bydlení. Za posledních pět let se průměrné měsíční nájemné v Praze zvýšilo téměř o polovinu. Průměrný meziroční růst nájemného byl 7,3 procenta. Vyplývá to z analýzy společnosti Deloitte, která vychází ze srovnání nabídkových cen na inzerentních serverech a transakčních cen nemovitostí.
Tempo růstu nájemného bydlení je podle analýzy stejné u dražších i levnějších bytů. Zajímavostí je, že ceny nájmů na pražských sídlištích se během letošního roku dosáhly přibližně stejné úrovně jako nájmy bytů v centru Prahy.
Podle analýzy developerské společnosti Trigema počet nabízených nájemních bytů určených k dlouhodobému pronájmu narostl o 3,5 procenta. Po mírném propadu průměrného nájmu na metr čtvereční se podle Trigemy pokles zastavil a nájem je nyní stejně vysoký jako na konci prvního čtvrtletí letošního roku. Developer však dodává, že při podobné zásobě jako v roce 2018 je cena o 12 korun za metr čtvereční vyšší.
Bytů k pronájmu je nejvíce v Praze 2, 4, 5 a 10. V těchto lokalitách je aktuálně k prodeji 3 800 bytů, což tvoří více než 54 procent nabídky. Nejvíce za nájem zaplatí obyvatelé bytů v centru a nejméně na Praze 4, 9 a 10. Pouze tady je průměrný nájem nižší než 300 korun za metr čtvereční.
„Ceny nájemních bytů v Praze stále rostou. Největší zájem je stále o malometrážní byty, tedy garsonky a byty dvoupokojové, tzv. startovací byty. Dle našich zkušeností se vůbec nejlépe pronajímají byty v přilehlých částech centra a na perifériích Prahy, tam kde je dobrá dopravní dostupnost a nižší ceny než v samotném centru. Naopak rodinné domy se pronajímají podstatně hůře než menší byty. Obvykle jsou poptávajícími po takových domech rodiny, např. ze zahraničí, kteří jsou zde kvůli práci,“ uvedl Jan Hrubý, generální ředitel RE/MAX.
Bytů ke koupi je málo, ale problém je i s tím, nemovitost si pronajmout. Žádané byty mizí z nabídek během několika dnů.
„Stejný byt, který byl v nabídce před rokem, a zrealizování jeho pronájmu trvalo několik týdnů, se dá dnes bez problémů pronajmout za cenu o 10 % vyšší, a to během týdne až dvou. V Praze a jejím blízkém okolí převládá poptávka nad nabídkou, ceny se stále zvyšují v souvislosti s přísnějšími podmínkami bank na poskytnutí úvěrů,“ dodal Hrubý.
Majitelé bytů si nájemníky pečlivě vybírají
Češi jsou jako pronajímatelé tolerantní. Jestliže mají o svém podnájemníkovi dostatek informací, nedělají mezi zájemci velké rozdíly. Ukázal to průzkum portálu Bezrealitky.cz, ze kterého vyplývá, že pronajímatelé preferují osobní domluvu. Pronájem bytu ale dokážou také zkomplikovat. Naopak slevit na nájmu jsou ochotni těm, kteří jim za to vyjdou nějakým způsobem vstříc – třeba byť i drobnou rekonstrukcí bytu na vlastní náklady.
Pokud si chcete rychle pronajmout byt, buďte upřímní. Ti nájemníci, kteří o sobě podají dostatek informací, najdou bydlení asi pětkrát rychleji.
„Je logické, že majitelé si chtějí být jistí spolehlivostí nájemce. A to nejen kvůli sobě, ale také sousedům. Například v Německu je běžné, že při jednání o pronájmu zájemce doloží reference od předchozích majitelů, zaměstnavatele nebo například doklad, že řádně platí své účty na telefon. Tím jasně dává najevo, že je pro majitele zodpovědným partnerem, zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.