EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

26. 02. 2020

0 komentářů

CENTURY 21: Realitní zprostředkovatelé radí, na co dát pozor při koupi domu na klíč

 

Koupě domu na klíč může být snadnou cestou k vysněnému bydlení. Ale i zde se dají najít úskalí. Zkušení realitní makléři společnosti CENTURY 21 radí, na co dát pozor při koupi domu na klíč a obecně při rozhodnutí posunout se z nájemního bytu ve městě do vlastního domu na periferii nebo ve vesnici.

Loading



 


Nevěřte obrázkům, prohlédněte si hotový dům a mluvte s klienty
Nakreslit dokonalý dům umí dneska kdekdo. Ale postavit ho je o dost složitější. Proto vždy kromě vizualizací hledejte i hotové domy, které už firma postavila, a ideálně mluvte s jejich majiteli. „Ptejte se na zkušenosti ohledně dodané kvality a časové spolehlivosti společnosti, která vyrábí či staví domy na klíč. Bez prohlídky skutečného, či alespoň vzorového domu obchod raději neuzavírejte,“ radí Pavel Dočkal z ostravské kanceláře CENTURY 21 Real Tip.
Chtějte vědět, co všechno je v ceně
Katalogy jsou plné krásně nafocených nebo nakreslených domů s cenovkami. Dokonce si dnes už můžete takový dům koupit i v e-shopu. Bohužel zdaleka neplatí, že za uvedenou cenu dostanete všechno, co je na obrázku. „Většina typových domů nemá v ceně garáž ani garážové stání, které jsou většinou povinností u výstavby ve městě. Další velký výdaj kromě pořízení domu z katalogu je fakt, že v ceně není základová deska za několik stovek tisíc korun, oplocení ani úpravy pozemku. Budoucí majitel by si tak měl ponechat nějakou rezervu na dokončovací práce,“ varuje Tomáš Jelínek, provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic.
Ptejte se na kvalitu vybavení
Dále se stává, že výrobci domů vybaví stavbu tím nejlevnějším a nejméně kvalitním vybavením, které na trhu je. Stejně tak často nedává velký smysl rozmístění elektroinstalace a dalších sítí. „Nejedná se jen o povrchy ploch, jako jsou dlažby nebo obklady, ale také o počet zásuvek v kuchyňském a obývacím prostoru, dále o počet vývodů na napájení osvětlení, o chybějící prostupy pro zabezpečovací čidla a zařízení,“ říká Marek Čihák z říčanské CENTURY 21 Harmony.
Pozornost se vyplatí věnovat i konstrukci domu. Že dům splňuje všechny normy, nemusí vůbec znamenat, že se v něm dá pohodlně bydlet. „V létě může dojít k tomu, že v obydleném podkroví je vysoká teplota, nemůžete dobře spát a kvalita života v domě je narušena. Proč? Izolace střechy je podle norem, ale pro kvalitní spánek nedostatečná. Časem budete dokupovat klimatizaci,“ dodává Čihák.
Spočítejte si náklady na život mimo město
Stěhování na okraj města nebo mimo něj je trend posledních let. Důvodem je hlavně cenová nedostupnost bydlení ve městech. Jenže byť je pořizovací cena nemovitostí mimo město nesporně nižší než v centrech, lidé mnohdy nepočítají s náklady, které takové bydlení přináší. „Velmi často rodiny podcení nutnost vlastnit druhý vůz, protože doprava sebe a dětí do města, do školy, do práce, na kroužky, za kulturou, je zcela závislá na individuální a hodně drahé přepravě. Městská hromadná doprava, železnice, více možností spojení do místa škol a zaměstnání jsou nedoceňovanou výhodou jak z pohledu peněz, tak i úspory času,“ říká Pavel Dočkal.
Přemýšlejte, jestli je periferie nebo vesnice opravdu pro vás
Další problém bývá s péčí o dům i zahradu. „Mám zkušenost s tím, že některé mladé rodiny chtějí dům, protože za cenu bytu ve městě pořídí větší dům se zahradou mimo něj. Ale jejich zvyk na městský život, neznalost péče o zahradu a o dům je předem vylučují z toho, že budou spokojení s novou situací. Pro takový pár to může být zátěž. Dokonce se stává, že větší vzdálenost, delší čas na cestě do zaměstnání a nové povinnosti mohou vést i k rozchodu páru,“ uzavírá Josef Kříženecký z CENTURY 21 New Home.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *