EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Doma kutí sedm z deseti Čechů. Obvykle několikrát do měsíce

 

Praha, 16. dubna 2020 – Více než polovina Čechů si svépomocí poradí se sestavením nábytku, malováním bytu i bouráním příčky. Ženy také se šitím záclon a závěsů. Většinu dnešních kutilů vedli k této činnosti rodiče.

Loading



 


Kutilství zůstává národní zábavou napříč republikou i generacemi. Za kutily se považuje sedm z deseti Čechů, a to jak muži (73 %), tak ženy (64 %). Kutilství se pak věnují nejčastěji několikrát za měsíc. Vyplývá to z průzkumu, který si Raiffeisen stavební spořitelna nechala zpracovat u výzkumné agentury NMS Market Research.
Trochu častěji kutí lidé z menších obcí, s nižším vzděláním a starší lidé. Ale rozdíl je minimální, skutečně je to typická česká záliba všech sociálních skupin. Pokud máte děti, určitě se vyplatí je do těchto činností zapojovat – dvě třetiny dnešních kutilů k tomu totiž vedli právě jejich rodiče,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.
Mezi činnosti, které lidé nejčastěji zvládají svépomocí, patří sestavení nábytku, vymalování bytu, výměna zámku nebo zapojení domácích spotřebičů. Většina žen si troufne i na šití záclon a závěsů, muži zase na bourání příčky. Naopak řemeslníky by si většina dotázaných najala třeba na pokládku dlažby nebo zateplení domu.
„Letošní sezóna bude určitě z hlediska úprav bydlení mimořádná. Řemeslníci už v minulých měsících byli přetížení, navíc řada zahraničních pracovníků musela z Česka odjet. Pozvat někoho na práci do domácnosti je také s ohledem na vládní nařízení komplikované. Proto můžeme očekávat, že popularita kutilství letos mezi Čechy ještě poroste a že se mnozí sami pustí i od těch činností, na které by normálně využili profesionály,“ uzavírá Lenka Molnárová.
Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *