22. 04. 2020
Subjekty:
EKOSPOL
Koronavirus srazil hypoteční trh dolů, v březnu klesl o čtvrtinu a další propad bude následovat
22. 4. 2020, Praha – Hypoteční trh v březnu dopadl podle očekávání. Koronavirová pandemie srazila objemy hypoték o čtvrtinu, pokles počtu uzavřených hypotečních úvěrů klesl ve třetím měsíci letošního roku podobně. Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla pouze o tři bazické body na 2,45 procenta, vyplývá z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex. Dá se očekávat, že propad bude pokračovat i v následujících měsících, kdy předpokládám ještě hlubší propad.
Trh s hypotékami je jedním z výrazně zasažených omezeními proti koronaviru. Nepomohly mu ani podpůrné kroky České národní banky (ČNB), která po dlouhé době poprvé uvolnila svá pravidla a umožnila komerčním bankám poskytovat hypotéky až do výše 90 procent hodnoty nemovitosti. Zvedla také limit ukazatele DSTI (poměr celkového dluhu a čistého měsíčního příjmu žadatele o úvěr) ze 45 na 50 procent a limit ukazatele DTI (poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr) centrální bankéři zcela zrušili. Stejně tak už v březnu ČNB hned dvakrát snížila základní úrokovou sazbu z původních 2,25 procenta na současné jedno procento.
Ani to ale hypotečnímu trhu příliš nepomohlo. Jednak výrazně klesla poptávka ze strany kupujících starší nemovitost, protože i ti, kteří by ji jinak koupili, nyní vyčkávají. Není to však jen kvůli obavám z nejisté budoucnosti, ale také kvůli oznámení ministryně financí, že vláda zruší daň z nabytí nemovitostí. To v podstatě zmrazilo trh se staršími byty a domy, protože všichni kupci nyní celkem logicky vyčkávají, zda daň opravdu bude zrušena. Znamenalo by to totiž pro ně významné úspory až v řádu stovek tisíc korun, protože tato daň tvoří čtyři procenta z ceny kupované nemovitosti.
Obezřetnější v poskytování hypoték jsou nyní i samotné banky, protože mnohem pečlivěji zvažují každého zájemce o hypoteční úvěr. Očekává se zásadní pokles ekonomiky, krachy stovek firem a masivní propouštění. O práci by mohlo přijít i několik stovek tisíc lidí. V takovém případě i banky důkladněji prověřují, zda žadatel nepracuje v některém z nejvíce ohrožených oborů a zda má záruku dostatečného příjmu i do budoucna.
Blízká budoucnost hypotečního trhu proto není vůbec růžová, přestože pořízení bydlení budou i v této době řešit mnohé domácnosti. Musí se ale smířit s tím, že posuzování jejich současné i budoucí příjmové situace bude mnohem pečlivější. Otázkou tak nyní zůstává jen to, jak hluboko se současný pád hypotečního trhu zastaví.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.