Strach je mocný argument. Pozor na šmejdy za dveřmi koronaviru
Jeden by řekl, že pandemie koronaviru zastaví nekalé obchodníky zvonící na dveře domácností. Jenže do rukou dostali mocný argument. Strach. A tak obcházejí ty nejzranitelnější – seniory. S čím obchodují tentokrát?
Obchodníci využívající nekalé praktiky, pro něž se vžil pojem šmejdi, obchodují jednou s energiemi, podruhé se žárovkami a potřetí třeba s rouškami nebo dezinfekcemi. Před podnikateli, kteří zneužívají nouzového stavu, varovaly Energetický regulační úřad, Česká obchodní inspekce i spotřebitelské poradny. Vezmeme to krok za krokem.
Elektřina téměř zadarmo
Už koncem března upozornil Energetický regulační úřad, že někteří obchodníci zneužívají situace a nabízejí roušky výměnou za podpis. Ve skutečnosti ale oslovený podepisuje smlouvu o změně dodavatele elektřiny nebo zemního plynu. Úřad proto varoval, aby si lidé dali pozor na nabídky podomních a telefonických prodejců.
„Šmejdi se rychle učí. Ještě nedávno nechávali podepisovat lidi výkaz o návštěvě, který byl ve skutečnosti smlouvou, nyní to má být formulář o převzetí roušky, ale opět je to lež. Vydávají se za zástupce velkých dodavatelů, kontrolory či podobně. Nepouštějte si je do bytu, nic jim nepodepisujte, rozhodně je nenechte fotit si vaši fakturu nebo občanský průkaz,“ nabádá k ostražitosti Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
Úřad zaznamenal i další novinky. Zprostředkovatelé například telefonicky nabízí podezřele levné energie, jejichž ceny údajně klesají kvůli koronaviru. Ačkoliv na burze energie skutečně zlevňují, v cenících dodavatelů se to projeví až se zpožděním. Nyní jde většinou o prázdné sliby.
„Spotřebitel, který podobnou smlouvu uzavře, se může zařadit mezi tisíce dalších, kteří se každoročně obracejí na ERÚ, když je jim později vyhrožováno pokutou,“ dodává Stanislav Trávníček a odkazuje na riziko spojené s výběrem dodavatele přes aukční společnost nebo zprostředkovatele.
REKLAMA
Falešní obchodníci
Hned na začátku nouzového stavu, který vláda vyhlásila 12. března, se na internetu objevily podezřelé nabídky a e-shopy obchodující s nedostatkovými rouškami a respirátory. Česká obchodní inspekce vzápětí varovala před rizikovým nákupem a falešnými obchodníky zneužívajícími strach z koronaviru.
„Jde o anonymní provozovatele, kteří zatím jen sbírají osobní data, jež se pak dají využít třeba pro telefonní marketing, ale v budoucnu by mohli chtít od spotřebitelů i peníze za výrobky, které třeba ani neodešlou, jako se to děje u mnoha dalších podvodných anonymních webů,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.
Na Českou obchodní inspekci pak začaly přicházet i stížnosti na e-shopy, které slíbené zboží nedodaly. Typickým příkladem jsou stránky, které vypadají jako spolehlivý e-shop a nabízejí roušky za vysoké ceny. Varovné je také extrémně zvýrazněné tlačítko objednávky. Spotřebiteli si pak ukáže informace, že zboží je „skladem u dodavatele“.
To ale není zárukou, že je na skladě v České republice a bude brzy odesláno. „Prodejce má někdy na mysli, že zboží má dodavatel mimo ČR, například v Číně. Což zjistíte v některých případech pouze tehdy, když přes nápis například přejedete kurzorem myši,“ dodává Mojmír Bezecný.
Citron místo dezinfekce
Všudypřítomný strach z onemocnění pak doléhá zejména na nejohroženější skupinu – na seniory. Neseriózní obchodníci jim nyní prodávají například potravinové doplňky, jež je mají ochránit před koronavirem. Rozmohl se také prodej nejrůznějších přípravků. Výjimkou není ani nabídka dezinfekčních gelů na ruce, místo nich ale dorazila spotřebiteli citronová voda. Upozornila na to spotřebitelská organizace dTest.
„Pokud zboží nemá vlastnosti, které byly sjednány nebo které se od něj dají očekávat, je vadné. Spotřebitel má nárok na reklamaci. Není-li možné dodání nové věci bez vad, má spotřebitel právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka dTestu. Kromě toho při prodeji na dálku může spotřebitel využít své právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez uvedení důvodu.
Problémem je vedle strachu také osamělost. A z toho se snaží těžit placené online seznamky. „Příkladem je Singles50, eDarling nebo SeniorDating. Senioři si nejčastěji stěžují na automatické prodlužování členství, o kterém nebyli dostatečně informování předem. I když může být samota skličující, další stržené peníze za nechtěné členství z ní nikoho nevysvobodí. Doporučujeme registraci do podobných seznamek vždy pečlivě zvážit,“ uzavírá Eduarda Hekšová.