Chalupa jako investice? Vyplatí se. Češi zase rádi chalupaří
Kdo nejede letos do zahraničí a nemá vlastní chatu nebo chalupu, poohlíží se po pronájmu rekreačních nemovitostí. Jejich vlastníci tak mohou v létě vydělat. Pokud je blízko sjezdovka, objekt vynáší i v zimě.
O investicích se říká, že člověk by si měl vybrat takovou, ke které bude mít vztah. Někoho baví akcie, jiného nemovitosti. Ještě loni by se možná investor rozhodoval, zda pořídit byt v Praze a pronajímat ho krátkodobě turistům, nebo jestli koupit raději pěknou roubenku v Jizerkách. Koronavirová krize toto dilema rozhodla sama – pokud je o nějaké nemovitosti nyní zájem, jsou to právě chaty a chalupy.
Chalupaření slaví comeback
„Aktuálně sledujeme silnou poptávku po chatách a chalupách,“ potvrzuje Jan Martina ze společnosti M&M Reality a hned přidává příklad. „Při správně nastavené ceně se rekreační nemovitosti prodávají v řádech dnů. Posledních pět prodaných nemovitostí našlo nové majitele do čtrnácti dnů a na nabídky se téměř okamžitě ozvalo kolem dvaceti zájemců.“
Podobného trendu si všímá i realitní síť CENTURY 21. „Evidujeme změnu poptávky kupujících. Nárůst je patrný hlavně v zájmu o chaty a chalupy. Výjimkou není, že se taková nemovitost prodá hned na prvním prohlídkovém dni a za vyšší cenu, než byla uvedena v nabídce,“ konstatuje provozní ředitel společnosti Tomáš Jelínek.
Přitom právě u rekreačních nemovitostí by koronavirová krize mohla nákup rekreačních nemovitostí odložit, protože se nejedná o nejnutnější řešení bytové situace. Zkušenosti realitních makléřů z poslední doby jsou ale přesně opačné. Poptávka je podle všeho posílena, a to vyhlídkou na komplikovanější cestování do zahraničí.
Rozhoduje lokalita a stav nemovitosti
Investoři od nemovitostí k rekreaci požadují, aby byly v dobré kondici a na hezkém místě. „Kdo kupuje nemovitost za účelem rekreace, ten na ni zpravidla má prostředky, nebo alespoň nemá problém získat a utáhnout hypoteční úvěr. Neřeší akutní otázku potřeby bydlení, jedná se o určitý nadstandard. Lidé od rekreační nemovitosti chtějí jistou atmosféru, to se týká především těch původních, ideálně zrekonstruovaných chalup,“ říká Jan Martina.
Konkrétně v horách se pak rozmohl trend moderních bytů, které zase majitelům nabízejí pohodlí a obvykle se nacházejí v blízkosti lyžařských center. Chalupy i apartmány na horách se velmi dobře krátkodobě pronajímají, a to nejen cizincům, ale i tuzemské klientele. Proto koronavirová krize tyto krátkodobé pronájmy neovlivnila tolik jako třeba byty v centru Prahy či Brna odkázané výhradně na zahraniční klientelu.
Dobré chaty vydělají tisíce za noc
Pokud investoři nakupují rekreační nemovitost za účelem dalšího pronájmu, její parametry budou trochu jiné, než pokud si ji vybírají sami pro sebe a musí splňovat některé specifické požadavky. U objektů k dalšímu pronájmu záleží zejména na jejím umístění a stavu.
REKLAMA
Pořízení chaty nebo chalupy může být podle realitních makléřů dobrou investicí i do budoucna. „Hodnota horských rekreačních nemovitostí v žádaných lokalitách každoročně roste. Pokud jsou nemovitosti v dobrém stavu, velmi dobře se pronajímají zájemcům o zimní i letní dovolenou. Ti se cenově dostanou na nižší částky než při ubytování v hotelech a pro majitele rekreačních nemovitostí je to zajímavý příjem,“ dodává Jan Martina.
Tak například apartmán 2 + KK s ubytovací kapacitou pro čtyři až pět lidí ve Špindlerově Mlýně se dá během hlavní lyžařské sezóny pronajímat za 2 500 až 3 500 korun, v Peci pod Sněžkou za 2 000 až 3 000 korun a v Rokytnici nad Jizerou za 1 500 až 2 000 korun za jednu noc.
Podobně zajímavé jsou i krátkodobé pronájmy původních chalup, pokud se nachází na tom „správném“ místě. Například v okolí Rokytnice nad Jizerou lze zrekonstruovanou a kompletně zařízenou chalupu pronajímat za ceny okolo 400 až 600 korun za osobu a noc. S tím, že s větším počtem lidí bývá sleva takzvaně na hlavu, stejně jako při delších pobytech, takže pak se hosté dostanou spíše na spodní cenovou hranici.
Přitahují chalupy v Jizerkách
Právě Jizerské hory (hned vedle proslulých Krkonoš) v poslední době hodně přitahují. „O rekreační nemovitosti, konkrétně o chalupy v Jizerských horách je tu pořád velký zájem, na čemž má mimo jiné podíl i dobrá dopravní dostupnost z Prahy. Pro zájemce bývá prioritou pěkné místo, technický stav tolik nerozhoduje. Na vrcholu poptávky jsou původní, cca 140 let staré poloroubenky. Žádanými lokalitami jsou Kořenov, Polubný, Rejdice i Paseky nad Jizerou. Stále převyšuje poptávka nad nabídkou,“ shrnuje situaci realitní makléřka Renáta Beitlová.
Není výjimkou, že rekonstruovaná a dobře vybavená chalupa na pěkném místě se prodává v řádech několika milionů korun. Koupě víkendového sídla se tak oproti minulým letům prodraží, ale kdo chce investovat, může stále vydělat. Jako u všech investic ale platí, že vše by mělo začínat důkladným propočtem nákladů a výnosů.