EUR 25.175

USD 24.398

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.175

USD 24.398

20. 10. 2020

0 komentářů

Ceny nemovitostí brzy srazí nižší poptávka. Nájmy ještě klesnou

 

První vlna koronaviru ceny nemovitostí nijak zvlášť neovlivnila. Druhá vlna bude mít však tvrdší dopad, míní odborníci na realitní trh. Ačkoli ještě nedošlo k uzavření České republiky a k zákazu vycházení, ekonomické odpady budou tentokrát větší. A to jak na běžné lidi, tak i na firmy.

Loading



 


Nejprve jsme se domnívali, že s druhou vlnou pandemie koronaviru jen klesnou ceny u méně žádaných nemovitostí. Ale zdá se, že tak růžové to nebude. Podle našich odhadů poptávka po nemovitostech klesne mnohem víc, protože lidé nebudou mít na nové byty, či domy dostatek peněz. Raději budou sázet na jistotu,“ domnívá se Hana Němečková z realitního portálu Vitio.cz. Realitní trh ale reaguje na krizi s menším zpožděním, takže poklesu poptávky se nejspíš dočkáme začátkem příštího roku.
Zadlužit se třeba na třicet let v době takovéto nejistoty, která teď panuje, určitě není to, co by člověk chtěl. Zájem o nemovitosti tedy klesne. „Po silné poptávce v minulém roce, kdy se řešilo, kde vlastně lidé budou bydlet, nastane doba ochlazení. V hledáčku se udrží hlavně nejprodávanější byty o rozloze 2+kk a menší, protože je budou kupovat investoři, kteří o své finance nepřišli,“ říká Michaela Benešová z portálu Bydlisnami.cz.
Nemovitosti kupované kvůli investicím a jako zabezpečení na stáří budou v kurzu stále. Poptávka klesne po velkých domech a bytech o velikosti 4+kk a větších. „Velké byty, které hraničí nebo spadají do luxusního ranku, budou hůře hledat své kupce. I když na tyto nemovitosti mnozí podnikatelé mají dostatek peněz, těžko najdou nájemníky do takhle velké nemovitosti,“ uvádí hlavní manažer realitního video-portálu Videobydleni.cz Kryštof Kubajko.
Studenti jsou kapitola sama o sobě
Samostatnou kategorií jsou studenti obzvláště vysokých škol. Výuku mají distanční a brigád je málo. Platit drahý byt v univerzitním městě je teď luxus, který se ne každý může dovolit. Jednodušší je z nájmu odejít, odjet domů a přednášky sledovat z tak zvaného mama hotelu. I když ne každý má takové rodinné podmínky, aby to šlo.
Nevýhodu má ten, na koho je pronájem napsaný. Respektive student, který má s majitelem bytu smlouvu. Ostatní, jejichž pronajímání pokojů není nikde zasmluvněno, mohou v podstatě odejít kdykoli. Problémy bude řešit jejich kolega,“ pozastavuje se nad aktuální situací manažerka realitního portálu Origo-reality.cz Blanka Hočnerová.
Ceny pronájmů budou tedy také klesat, a to hlavně proto, aby si majitelé bytů udrželi aktuální nájemce a nemuseli pracně shánět nové obyvatele do svého bytu či domu.
Nájemné koncem letošního a začátkem příštího roku ještě klesne. Již teď jsme zaznamenali pokles cen nájmů o 12 procent, další minimálně jednotky procent budou brzy následovat. Majitelé nemovitostí si nemohou dovolit nechat nájmy tak vysoké jako byly před koronakrizí,“ uzavírá Hana Němečková z Vitio.cz.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Podle čeho Češi vybírají bydlení: Základem je prostor a cena

Dispozice bytu jsou jedním z hlavních kritérií při jeho výběru. Nejpopulárnější jsou dnes bytové jednotky 2+kk a 3+kk, které ale oproti běžnému průměru nabízí větší plochu. Byt tak umožňuje prostorově nadstandardní bydlení pro danou dispozici. Tyto bytové jednotky jsou také cenově dostupnější než byty větších dispozic. Zájem je především o jednotky orientované na jih.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

Rekreační nemovitosti na českých horách zůstávají na historických maximech

Trh s rekreačními nemovitostmi na českých horách se nachází ve stavu očekávání. Podle nejnovějších údajů realitní kanceláře RE/MAX zůstávají ceny apartmánů v horských oblastech stabilní, bez výrazného růstu či poklesu. Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou především minulá očekávání a vysoká cenová hladina.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024

Komentář: Vajec či másla si za průměrnou mzdu možná koupíme od roku 1989 více, ale nájmů méně

V roce 1989 činil měsíční nájem průměrného bytu v Praze 358 korun. Dnes vyjde dráž jediný metr čtvereční, neboť průměrný nájem nyní v metropoli vychází na 367 korun právě za metr čtvereční. Za průměrnou pražskou měsíční mzdu lze tedy dnes pořídit 2,5 průměrného měsíčního nájmu v metropoli. V roce 1989 přitom člověk za běžnou pražskou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *