EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

27. 11. 2020

1 komentář

Subjekty:
EKOSPOL

Koronavirus zásadně ovlivnil prodeje bytů, předražené ležáky nikdo chtít nebude

 

Letošní koronavirová pandemie a s ní související přísná omezení výrazným způsobem změnila prodeje nových bytů. Jarní zákaz pohybu a omezená možnost setkávání v podstatě zmrazil celý realitní trh, který dosud zcela nerozmrzl. Spousta lidí se stále bojí nejen setkání s cizími lidmi, ale strach mají i o svou budoucnost. Zásadní investice, kam koupě bytu bezpochyby patří, proto odkládají na lepší časy. Úzkostlivé domácnosti tak nyní částečně nahrazují investoři. Ale i pro ně je koupě nového bytu nyní komplikovaná.

Loading



 


Nové byty totiž nejsou jako jiné komodity a nelze je prodávat online. Zákazníci si chtějí všechno prohlédnout na vlastní oči a vybrané materiály si důkladně prozkoumat v reálné vzorkovně. Stejně tak i nadále preferují osobní kontakt se svým makléřem. To všechno po dobu jarních protivirových opatření možné nebylo. Problematické bylo také uzavírání smluv, které jsou vždy písemné. A ani nyní není setkávání s klienty jednoduché. Důležité je samozřejmě dodržovat veškerá hygienická a protiepidemiologická opatření včetně nošení roušek, dezinfekce rukou a zamezení jakéhokoliv kontaktu. To osobní jednání dost komplikuje.
Někteří developeři proto zkouší využít moderní technologie a testují virtuální prohlídky bytů. Tyto neosobní a vzdálené pokusy však podle mě osobní prohlídku přímo na místě nikdy nahradit nedokáží. Většina klientů bude stále trvat na osobní prohlídce staveniště i rozestavěného bytu, stejně jako na reálné prezentaci a přímé komunikaci tváří v tvář.
Na současné koronavirové krizi však přesto klienti vydělají. Na trh se totiž postupně opět vrátí cenově dostupné byty. Předražené rádobyluxusní byty s cenou vysoce přesahující hranici 120 tisíc korun za metr čtvereční totiž nikdo chtít nebude. Lidé také budou mnohem více posuzovat, od koho byt nakupují. Výhodu budou mít zkušené developerské firmy s jasnou a čitelnou minulostí, které se mohou prokázat stovkami či dokonce tisíci dokončenými byty.
 
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *