Průměrná cena bytů v listopadu mírně klesla. Blíží se změna trendu?
Ceny bytů přestaly v listopadu po dlouhé době růst. Podle aktuálních dat portálu RealityČechy.cz klesla v listopadu průměrná nabídková cena bytů z říjnových 3,76 mil. Kč na 3,75 mil. Kč . V meziročním srovnání však ceny bytů i nadále rostly o 12 %.
Listopadová meziměsíční stagnace je tedy spíše jen krátkodobý stav, z kterého nelze usuzovat na změnu trendu. Z dlouhodobého pohledu meziroční tempo růstu cen v roce 2020 spíše rostlo, jak ilustruje následující graf. A bohužel ani v příštím roce zásadnější korekci nejspíše nedojde.
Nízké úrokové sazby přehřívají trh
Pro ceny nemovitostí byla a je vždy klíčová situace domácností a to, zda je na trhu dostatečná nabídka dostupných nemovitostí ke koupi. Nicméně v letošním roce poptávku a tím i růst cen nemovitostí akceleruje spekulativní poptávka, kterou silně povzbudilo zrušení daně z nabytí.
„Výnosy ostatních aktiv jsou nízké nebo nejisté, lidé s volnými prostředky tedy investují do nemovitostí, což tlačí jejich ceny vzhůru. Spolu s tím dochází ke zhoršování dostupnosti bydlení. To pak znamená přesun části poptávky po bydlení do sektoru nájemního bydlení, což s sebou přináší nárůst nájemného a to zase zpětně povzbuzuje spekulativní poptávku, čímž se kruh uzavírá,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
Vzhledem k silné poptávce a chybějící nabídce bohužel nelze nejspíše ani v roce 2021 očekávat zásadní cenovou korekci. A to i navzdory poklesu příjmů českých domácností plynoucího z protikoronavirových opatření. Na trhu je stále velká skupina poptávajících, jejichž finanční situaci zmíněná opatření zatím nijak nezasáhla a hledají zhodnocení pro své volné peníze nebo naopak v pořízení vlastního bydlení spatřují jistotu v současném nejistém prostředí. K určité změně by mohlo dojít u cenově nadstandardního bydlení, kde letos zájem akceleroval efekt snížení limitu odpočtu zaplacených úroků z úvěru od základu daně z příjmu, který od příštího roku klesne na polovinu (150 000 Kč/rok).
Pokles hypotečních sazeb pracuje proti růstu cen nemovitostí
Z pohledu dostupnosti bydlení jsou klíčové ceny nemovitostí a příjmy českých domácností. Většina domácností však při pořízení nemovitosti chtě nechtě využívá úvěrové financování a z tohoto pohledu úroveň dostupnost bydlení ovlivňuje také cena úvěrového financování a ochota bank a stavebních spořitelen půjčovat.
Dosažitelnost bydlení monitorujeme od roku 2009 prostřednictvím Indexu dostupnosti bydlení, který vyjadřuje kolik procent činí měsíční splátka hypotéky z průměrného čistého měsíčního příjmu české domácnosti, přičemž výše hypotéky odpovídá aktuální průměrné ceně bytů.
Ač ceny bytů rostou, pokles hypotečních sazeb pomáhá brzdit zhoršování dostupnosti bydlení. Index dostupnosti bydlení v listopadu meziměsíčně dokonce klesl o 0,4 p.b. na 44,6 %. Stále však platí, že index zůstává na celorepublikovém průměru nad 40 %, což obecně značí nepříliš dobré podmínky pro pořízení bydlení.
Z pohledu regionů je situace o něco příznivější. Celorepublikový průměr je totiž částečně zkreslen daty z Prahy, kde index dostupnosti bydlení aktuálně dosahuje 69,5 %. Ale oproti loňsku je nyní index o 5 procentních bodů níže. Aktuální hodnoty indexů dostupnosti bydlení v jednotlivých krajích ilustruje následující graf, z kterého je patrné, že mediánově se index v regionech pohybuje okolo 36 %, což je výrazně níže, než jaký je celorepublikový průměr.
Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, Český statistický úřad
REKLAMA