Rok 2020 je rekordní v počtu hypoték. V roce 2021 zájem zřejmě poklesne
Ač to nejspíš hodně z nás překvapí, letošní rok je rekordní v celkovém objemu sjednaných hypotečních úvěrů. Podle dostupných dat Fincentra Hyponidexu se za prvních deset měsíců tohoto roku celkový objem poskytnutých hypoték přiblížil k hranici 200 miliard korun. Již dnes je tedy jasné, že budou pokořeny rekordy z let 2016 a 2017. V příštím roce pravděpodobně přijde mírné ochlazení zájmu o nové hypotéky, které bude způsobené čtyřmi hlavními aspekty.
Poroste nezaměstnanost a některé profese budou na „black listu“
Už při první vlně pandemie koronaviru si banky vytvořily seznam oborů a profesí, které lockdown rychle připraví o značnou část nebo dokonce veškeré příjmy.
„Konkrétně se jedná například o pracovníky v cestovním ruchu, hotelnictví, gastronomii, kultuře či volnočasových aktivitách. Lidé pracující v těchto oborech budou mít i v následujícím roce malou šanci získat hypotéku. Zlomovým okamžikem může být vakcína nebo výrazné zlepšení epidemiologické situace,“ předpokládá Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.
Vzhledem ke stále trvající pandemii koronaviru lze předpokládat, že v roce 2021 pozvolna poroste nezaměstnanost. Řadě firem totiž dochází finanční rezervy a dříve či později některé z nich začnou propouštět. Není vyloučeno, že se seznam „problémových profesí“ s rostoucí nezaměstnaností ještě rozšíří. Čím horší budou čísla nezaměstnanosti, tím méně lidí se rozhodne pro hypotéku.
Porostou úrokové sazby hypoték
V posledním čtvrtletí letošního roku dosedly úrokové sazby hypoték na pomyslné dno. „Banky nabízely hypoteční úvěry i za méně než 1,5 procenta ročně. V roce 2021 se větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika promítne do úrokových sazeb, které budou pozvolna růst. Když sazby hypoték rostou, zájem o ně obecně klesá. Nečekejte ovšem žádné dramatické zdražování úvěrů na bydlení. V prvním pololetí se budou úrokové sazby hypoték pohybovat nejspíše v rozmezí dvou až tří procent,“ uvádí Veronika Hegrová.
REKLAMA
Nemovitosti budou dražší
Když vypukla pandemie koronaviru očekávalo se, že ceny nemovitostí začnou klesat. Dle dostupných dat ale nastal pravý opak: ceny nemovitostí totiž navzdory koronakrizi nadále rostou. „Ceny bytů, rodinných domů, stavebních pozemků a ostatních nemovitostí se odvíjí především od aktuální poptávky a nabídky. Poptávka po nemovitostech v dobrých lokalitách bude i v roce 2021 převyšovat nabídku a prodávající nebudou mít žádný důvod snižovat ceny. Očekávat lze rovněž vyšší zájem o rekreační objekty či zahrady, jejichž ceny mohou dále růst. K mírnému poklesu cen nemovitostí dojde maximálně v horších lokalitách, které jsou daleko od větších měst, mají špatnou občanskou vybavenost a nedostatek pracovních příležitostí,“ říká Veronika Hegrová z hyponamiru.cz.
Také si přečtěte: Jak se bude vyvíjet realitní trh v roce 2021
Rok 2021 přinese snížení daňových odpočtů u hypoték
V od 1. ledna 2021 dojde k úpravě limitů daňových odpočtů u hypotečních úvěrů. Nově si půjde od základu daně odečíst již jen úroky do výše maximálně 150 tisíc korun místo 300 tisíc korun, o které jde do konce roku 2020 snížit daňový základ. Nově bude také platit zákon rušící čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti a také u nemovitostí nabytých od 1. ledna 2021 dojde k prodloužení časového testu pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob z pěti na deset let. Cílem této změny je především zamezit spekulativním nákupům nemovitostí.