V hledáčku kupujících jsou byty s předzahrádkou a chalupy
„Lidé už nechtějí být zavřeni doma. Sice jaro ještě pořádně nezačalo, ale jakékoliv venkovní prostranství patřící k bytu, je obrovskou přidanou hodnotou. Stačí, když se ven dá dát domeček pro děti, posezení a třeba gril. Byty s předzahrádkami se v nabídkách moc dlouho neohřejí,“ popisuje aktuální praxi Hana Němečková z realitního portálu Vitio.cz.
Když byly uzavřené okresy, školy i školky, lidé si museli vystačit s tím, co mají. Mnozí zrekonstruovali nebo aspoň uklidili své balkony a terasy, jiní se právě začali poohlížet po jiném bydlení. Ideálně po bytech, které mají předzahrádku. Takové nemovitosti totiž nejsou o tolik dražší než byt s menší lodžií, ale nejsou tak drahé jako dům s velkou zahradou. Pořizovací i měsíční náklady jsou nižší, než je tomu u domu se zahradou.
Chaty a chalupy trhají rekordy
Zájem o rekreační objekty je obrovský. Realitní makléři čekali na otevření okresů, aby mohli ukázat nabízené nemovitosti zájemcům. Ale ani přísný lockdown zájem o prodej, či pronájem chat a chalup nezmírnil.
„Loni jsme zaznamenali nárůst poptávky po rekreačních objektech zhruba o 70 procent. V posledním kvartálu 2020 a v lednu 2021 jsme zaregistrovali i několik desítek poptávek u jednotlivých rekreačních objektů k prodeji,“ shrnuje Jiří Tschiharsch z realitního portálu Bydlisnami.cz.
Ceny rostou raketovou rychlostí
„Agregátní nárůst nabídkových cen je meziročně v některých žádaných oblastech 50-70 procent. Některé méně kvalitní rekreační nemovitosti v nabídkách sklízí na sociálních sítích spíše výsměch,“ uvádí Tschiharsch.
Doba přeje i pronájmům rekreačních objektů. Chalupa v dobrém stavu a v zajímavé lokalitě, která se dá pronajímat, je momentálně zlatý důl. Zdá se, že letošní dovolenou bude většina Čechů trávit maximálně cestování po České republice, takže pronájmy chat a chalup se těší velké oblibě.
„Peníze uložené v nemovitostech jsou před inflací chráněny lépe než ty uložené na spořícím nebo termínovaném účtu. Koronavirus také umocnil zájem Čechů o chaty a chalupy, které představují stále vítanější únik nejen před ruchem velkoměsta, ale také před jeho novým rizikem, tím pandemickým. Někteří se také obávají ztráty zaměstnání v nadcházející době, případně zhoršení své finanční situace, a tedy toho, že by jim banka nemusela již hypotéky poskytnout – chtějí to tedy stihnout ještě, než se tak stane,“ uvádí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Triniti Bank a dodává, že zájem o reality podněcuje loňské uvolnění podmínek České národní banky pro poskytování hypoték a rovněž loňské zrušení daně z nabytí nemovitosti.