22. 04. 2021
Magické slovo „pracovna“ zvedá cenu pronájmů
Zájem Čechů o byty se samostatnou pracovnou roste. Výhled na pokračující homeoffice i po ukončení koronavirových opatření způsobuje vyšší zájem o byty s dispozicemi, které pohodlnou práci z domova umožňují. Poptávce se podřizují také majitelé. Ti, kteří pro pronájem rekonstruovali byty v posledních měsících, stále častěji počítají se stavební přípravou na pracovní místo. Prezentace pracoven se stává hitem také v rámci homestagingu. Vyplývá to z informací realitního portálu Bezrealitky.
Koronavirus změnil v našich životech mnohé a některé návyky s námi pravděpodobně zůstanou dlouhodobě. Jedním z nich může být častější práce z domova, přinášející jednu z největších změn životního stylu domácností za poslední roky. Více času v bytě a potřebný prostor pro práci s sebou však nese zásadní požadavky na změny interiéru.
„Stovky tisíc domácností se musely v posledních měsících vypořádat se situací, která je pravděpodobně každému z nás povědomá – na stávající ploše bytu zajistit prostor pro práci dvou dospělých a studium i trávení volného času dětí. Zajistit pro každého jeho vlastní místo, kde by nerušil ostatní a zároveň zde mohl pohodlně trávit několik hodin v kuse, však není jednoduché. České byty a často ani domy ve svých návrzích s dlouhodobou prací z domova příliš nepočítají,“ vysvětluje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.
I to je podle Meyera důvod, proč se zájem o pronájem bytů s vlastní oddělenou pracovnou zvedl asi o dvě třetiny. Inzeráty, které výslovně zmiňují možnost pracovat odděleně od zbytku domácnosti, mají vyšší počet shlédnutí a přímo úměrně také interakcí. A Bezrealitky už zaznamenaly i cílené stěhování do bytů s lepším pracovním prostorem, motivované právě dlouhodobou homeoffice.
Zdaleka největší zájem o byty s pracovnou je v Praze a Brně – tedy městech, kde je nejvyšší hustota kancelářských prostor na obyvatele. Zvýšená poptávka tak umožňuje majitelům bytů chytře pracovat s cenou. Byty s pracovnou jsou tak zhruba nabízené zhruba o 15 % dráž než srovnatelné dispozice a některé z těch, které se dostávají do nabídky, jdou pro práci z domova vyloženě uzpůsobeny. I proto se někteří majitelé bytů snaží pracovní prostor při rekonstrukcích cíleně vytvářet.
„Zájem zároveň lícuje s poptávkou a dobře připravená prezentace pracovního prostoru je u bytů cestou k lepším nabídkám, protože za vhodnou dispozici k práci z domova si nemají Češi problém připlatit,“ zmiňuje Meyer. „Stávající majitelé jdou tomuto trendu naproti. Nejčastěji se setkáváme s přesunem samostatné kuchyně do obývacího pokoje v podobě kuchyňského koutu a přestavbu původní místnosti právě na pracovnu, případně oddělení pracovních koutů polopříčkami například v rámci ložnic,“ zmiňuje.
Podle Meyera se však trend práce z domova neprojevuje pouze u pronájmů. Na pracovny při prezentaci svých bytů stále častěji sází i majitelé, kteří při prodeji bytů využívají takzvaný homestaging. Právě v jeho rámci se z pracovny stává jeden z