Nedostatek stavebních materiálů prodražuje výstavbu
„Na některé typy stavebních materiálů se stojí fronty jako za minulého režimu. To prodražuje realizaci staveb, což v konečném důsledku bude tlačit na růst cen na realitním trhu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Stavební produkce v dubnu 2021 zaznamenala meziroční pokles o 3,9 procenta. Špatné výsledky hlásí především pozemní stavitelství, které se meziročně propadlo o 5,4 procenta. Produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně klesla pouze o 0,3 procenta. V letošním roce jsou venkovní práce brzděny nepřízní počasí. Zároveň se objevují výpadky v dodávkách materiálů a chybí stavební dělníci z ciziny.
Stavební úřady v dubnu 2021 vydaly 7 962 stavebních povolení. To bylo o 13,5 procenta více než před rokem, kdy docházelo k omezování činností stavebních úřadů kvůli pandemii. Orientační hodnota nově povolených staveb narostla o 8,8 procenta na 37,6 miliardy korunu.
Počet zahájených bytů v dubnu 2021 meziročně vzrostl o 6,0 procenta. Počet dokončených bytů díky nízké srovnávací základně z minulého roku vzrostl o 57,4 procenta. Na realitním trhu je však stále patrná nedostatečná nabídka bytů, která vede k prudkému růstu cen. Byty se staly investičním artiklem a slouží i ke spekulativním obchodům. Ty mohou navyšovat ceny na realitním trhu.
Výrazný růst cen nemovitostí se zatím příliš nepromítl do cen dlouhodobých nájmů. Ty v průběhu pandemie sice dál narůstaly, ale výrazně pomalejším tempem než před příchodem koronavirové krize. Situace se zřejmě změní, jakmile začnou do České republiky masově jezdit turisté. Pro ně se totiž vyčlení byty na krátkodobé pronájmy, což sníží nabídku bytů pro dlouhodobé bydlení. Tím bude odstartován rychlý růst cen na tomto trhu.
REKLAMA