EUR 25.215

USD 24.487

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.215

USD 24.487

10. 06. 2021

0 komentářů

Bezrealitky jako mikrodeveloper. Nakoupily nemovitosti za 200 milionů a první zrekonstruované bydlení vrátily na trh

 

Přední česká realitní služba Bezrealitky už třetím měsícem investuje do nákupu nemovitostí, které po dílčích rekonstrukcích vrací na trh. Od března v rámci svého nového byznysového modelu nakoupila od majitelů 35 objektů v hodnotě přesahující 200 milionů korun. Model se osvědčil – první nemovitosti se nyní vrátily na trh a získaly své nové majitele.

Loading



 


Nemovitosti nakupují Bezrealitky prostřednictvím své služby Expres, která majitelům umožňuje prodat dům, byt nebo rekreační objekt v jakémkoli stavu a v rekordním čase. Celou transakci včetně zaslání peněz do advokátní úschovy zvládnou zajistit do tří dnů. V současnosti proinvestovaly zhruba pětinu z plánované miliardy. Konkrétně koupily 7 domů, 26 bytů, 2 rekreační nemovitostí, a to v rámci celého Česka.
Všechny zakoupené nemovitosti již pod taktovkou Bezrealitek prochází některým z typů rekonstrukce.
„V naprosté většině případů se jedná o refresh nemovitosti – tedy výměnu morálně zastaralých materiálů a opravy technických nedostatků,“ přibližuje proces Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. “Mám však již i první nemovitosti, které prochází rekoncepcí – například byty, u kterých měníme dispozice, aby lépe odpovídaly poptávce.” Jednotky objektů pak čeká kompletní rekonstrukce.
I v případě rekonstrukcí se Bezrealitky snaží být expresní. Aby bylo dosaženo co nejférovější ceny pro majitele nemovitosti, funguje byznys na bázi nízkých marží. Nákup i prodej by proto měl v ideálním případě proběhnout v rozmezí pouhých pár měsíců, aby se výrazně nezměnily tržní podmínky. Zároveň jsou díky tomu schopné mnohem lépe reagovat na celospolečenské trendy a poptávku. Na provedení rekonstrukce to sice klade vysoké nároky, zároveň to však vytváří nové příležitosti k budoucímu zhodnocení.
“Máme největší soubor dat o poptávce v Česku. Jsme schopni zachytit i mikrotrendy, které se v prostoru drží třeba jen několik měsíců. Pokud na ně stihneme zareagovat a v rámci rekonstrukce je zapracovat, dokážeme následně nemovitosti prodávat za výrazně výhodnější cenu,” zmiňuje Hendrik Meyer. “Bez nadsázky se dá říct, že tímto způsobem vracíme domům a bytům hodnotu, která jim náleží. A v případě objektů, které ztratily svou dosavadní funkci, dokážeme nalézt novou.”
Na trh se zatím vrátily jednotky rekonstruovaných nemovitostí, přičemž první již mají nové vlastníky. Podle Meyera se daří držet nastavená kritéria – nemovitosti se v rámci služby Expres kupují za cenu v rozmezí mezi 95 – 99 % tržní ceny v závislosti na technickém stavu nemovitosti, dílčí rekonstrukce zvýší jejich hodnotu zhruba o 5 -10 %.Podle Meyera se nový model osvědčil a jasně ukazuje, že právě tudy může vést jedna z cest, jak oživit český realitní trh a vrátit na něj nemovitosti, které by jinak zůstaly nevyužité nebo by se prodávaly či pronajímaly pod cenou.
“Jsem přesvědčen, že tento model se stane jedním z běžných standardů pro celý realitní trh,” myslí si Hendrik Meyer. “Výhodný je totiž prokazatelně pro všechny zúčastněné strany. Pokud se nám navíc podaří ještě navýšit tempo rekonstrukcí, v celé řadě lokalit budeme schopni výrazně ovlivnit lokální nabídku.”
 
Vysvětlení pojmů
Refresh – dílčí rekonstrukce, v rámci které dochází k zajištění základních oprav, výměně morálně zastaralých interiérových materiálů a zvýšení životnosti rozvodů.
Rekoncepce – zásadnější úprava objektu, která často mění jeho dispozici nebo funkci a dává možnost lépe uzpůsobit objekt aktuální poptávce.
Jaké úpravy zvyšují cenu domů a bytů nejvíce
V rámci aktuálních trendů Bezrealitky investují například do přestavby bytů, ve kterých vytváří samostatné pracovny nebo pracovní kouty. Poptávka po nich totiž v posledních měsících roste. Prodejní cenu dále zvyšuje například kvalitně zajištěná klimatizace, u domů pak úpravy zahrad pro kvalitní trávení volného času.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Daniel Římal, zakladatel Českoslovesnkého nemovitostního fondu - stavební zákon

Daniel Římal: Připravovaný stavební zákon nic nevyřeší

„Od ledna mám mít stavební povolení, ale nemám ho, protože ho stavební úřad nestíhá vydat,“ uzavírá Daniel Římal, developer a majitel Československého realitního fondu, důvody, proč nový stavební zákon stavební řízení nezrychlí.

Text: Petr Zámečník

23. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *