EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Hypotéky nestačí, největší nárůst cen je u dřevostaveb

 

Foto: Shutterstock

Aktuální rychlý růst cen stavebních materiálů představuje problém u již zahájených projektů i z hlediska čerpání hypoték. U jejich výše totiž lidé zohledňovali výrazně nižší ceny materiálů z minulých měsíců, ve finále jim tak hrozí, že kvůli nedostatku zdrojů stavbu nedokončí v termínu, či dokonce vůbec.

Loading



 


„V takovém případě doporučujeme situaci řešit aktivní komunikací s bankou a vhodnou úpravou podmínek hypotéky. Lidem, kteří aktuálně řeší novou hypotéku, doporučujeme, aby těmto komplikacím předcházeli. Ideálně dostatečnými vlastními finančními rezervami. Možné je ale také sjednat vyšší výši úvěru, která tyto výkyvy vykryje. U hypotéky totiž standardně člověk nemusí vyčerpat až dvacet procent z její výše, takže když peníze nakonec nebude potřebovat, jednoduše je nevyužije. A když je bude potřebovat, má tak jistotu, že dům postaví řádně a včas,“ uvedl Jan Záhora, zakladatel online služby komplexního prověřování nemovitostí Nemoreport.cz.
Má-li už člověk sjednanou hypotéku, jejíž výše je vinou aktuálního růstu cen nižší, než potřebuje, neměl by spoléhat na odklad stavby. „Teoreticky by to mohl udělat někdo, kdo financuje výstavbu z vlastních zdrojů. A i zde je otázka, zda to je vhodné. Kdo má na výstavbu či rekonstrukci hypotéku nebo nějaký účelový úvěr, pro toho odklad není řešením. Na dokončení je stanovená lhůta bankou, a i když je možné jí prodloužit, přece jen člověka nakonec dostihne,“ řekl hlavní konzultant společnosti Denarius Gold Pavel Šalomon.
Navrhnout ideální postup v takových případech je podle něj složitější. „Hraje zde roli bonita klienta, zda dostačuje hodnota zajištění pro další navýšení, zda bude vyšší splátka vyhovující a nebolestná pro klienta. Osobně se přikláním k dokončení stavby, jak to jen jde, ale ve finále to nemůže být reálné úplně pro všechny,“ doplnil Pavel Šalomon.
Konkrétní procentuální navýšení nákladů na již běžící projekt je možné alespoň částečně odvodit od konkrétního typu stavby. Podle ředitel komunikace společnosti Bravo Europa Eduard Nejezchleb patří mezi nejvíce zasažené zejména dřevostavby, u nichž investor musí počítat s cenou až o 50 procent vyšší oproti rozpočtu zpracovanému v loňském roce.
„Důvodem je nárůst ceny dřeva o více než 140 procent. V případě ostatních typů staveb se nárůst bude pohybovat okolo třiceti procent vzhledem ke skutečnosti, že při současných cenách práce se podíl ceny materiálu na celkové hodnotě díla drží okolo padesáti procent,“ sdělil Eduard Nejezchleb.

Snižování cen přijde nejdříve za rok

Z hlediska budoucího vývoje lze podle odborníků čekat, že k příznivějšímu vývoji u cen stavebních materiálů může dojít až v průběhu příštího roku. „U železa lze opačný trend oproti letošnímu roku očekávat nejdříve v tom příštím, a to ve druhém kvartálu, kdy bude poptávka nasycená a výrobci oceli budou vyrábět na plné kapacity. Ale ani v tomto případě nemůžeme očekávat, že dojde k razantnímu cenovému snížení na úroveň roku 2020,“ řekl Eduard Nejezchleb.
Podobně optimistický pohled nabízí i Jan Záhora. „Věříme, že letošní cenová horečka opadne a trh se zklidní, zároveň se zlepší personální kapacita stavebních firem. Na druhou stranu ale asi nelze čekat, že by se ceny stavebních materiálů a prací vrátily na hodnoty z minulých let. Jen už by neměly tak prudce růst. Věříme naopak, že by se mohly mírně snížit,“ řekl Jan Záhora.
Podle vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus Anny Píchové by ke zmírnění růstu cen stavebních materiálů mělo začít docházet od zimních měsíců. „Celkově by se situace měla začít lepšit na jaře 2022. Nicméně tento budoucí cenový vývoj je poměrně obtížné predikovat, a to vzhledem k turbulentnímu vývoji jak na nabídkové, tak i poptávkové straně a stále nejistému vývoji pandemie,“ řekla.
Zmírnění růstu cen ale podle ní nebude rovnoměrné, bude se lišit dle jednotlivých komodit či stavebních materiálů. Podle aktuálního vývoje na komoditním trhu očekáváme, že by nejdříve mělo dojít k normalizaci ceny dřeva. To by mělo kopírovat vývoj na trhu, kde od svého květnového maxima zlevnilo už o 57 procent. Následovat budou některé další materiály jako plasty nebo oceli. Naopak u některých komodit, jako je například měď, očekáváme pokračování cenového růstu s ohledem na fundamentální faktory stojící za zvýšenou poptávkou po mědi,“ uzavřela Píchová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *