EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Milan Vodička

13. 09. 2021

0 komentářů

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – ODS

 

Druhou politickou stranou, která zaslala odpovědi do ankety serveru hypoindex.cz na téma jak zlepšit dostupnost bydlení, přišla od ODS. Přečtěte si odpovědi místopředsedy ODS Martina Kupky.

Loading



 

S jakým programem na dostupné vlastní bydlení jdete do letošních sněmovních voleb?

S jednoznačnou ambicí vyřešit problém nedostupného bydlení, které stále více postihuje české regiony (aktuálně zejména Prahu a střední Čechy). Řešení je přitom jednoduché a stojí na 2 klíčových principech, které obsahuje náš program:

Zaprvé, podpora nabídky – srozumitelný a jednoduchý stavební zákon, možnost společných projektů obcí a soukromých partnerů, daňové úlevy při výstavbě či rekonstrukci bydlení a odstranění věkové diskriminace individuální podpory bydlení principem podpory tzv. prvního bydlení.

Zadruhé, podpora poptávky – jasná definice dostupného a sociálního bydlení, jasná definice pravidel jejich fungování, funkční cenová mapa definující tržní a dostupný/sociální nájem a jednoduchý systém dávek (sloučení doplatku a příspěvku na bydlení)

REKLAMA

Proč by podle vás měl tento váš plán fungovat, kdy jej chcete v případě, že byste byli součástí vlády, prosadit?

Projednali jsme jej s celou řadou tuzemských oborových asociací a spolků. Navíc vychází z analýz fungování podpory bydlení v dalších evropských zemích. Vše se dá stihnout za jedno volební období.

Co podle vás dosavadní vlády v této oblasti podcenily?

Podobně jako v mnoha jiných klíčových oblastech (daně, penze, zdravotnictví…) neudělaly vůbec nic. Z nového stavebního zákona je už teď nefunkční paskvil, návrh zákona o dostupném bydlení neobsahuje klíčové principy fungování a neprošel ani odbornou debatou. Lidé zoufale toužící po bydlení v Praze paradoxně a na chvíli „zachránil“ covid-19, díky kterému, v souvislosti s brutálním útlumem turismu, razantně klesly ceny nájemního bydlení momentálním navýšením nabídky, což ale bude jen krátkodobý stav.

REKLAMA

Jaké konkrétní aktivity ve zlepšení dostupnosti vlastního bydlení jste podnikli v posledních třech letech?

Z opozice jsme se zasadili o ukotvení digitalizace stavebního řízení do stavebního zákona. To zásadním způsobem rozpohybuje vydávání stavebních povolení.

Co podle vás dosavadní vlády v této oblasti podcenily?

Přípravu legislativy, která by usnadnila budování nájemního bydlení.

 

Přečtěte si předchozí odpovědi:

Anketa: Jak zlepšit dostupnost bydlení – KSČM

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *