Družstvo i SVJ v jednom domě: Na co si dát pozor?
Družstevní bydlení nejčastěji chápeme jako předstupeň bydlení vlastnického. Lidé chtějí bydlet ve svém. Není výjimkou, že v jednom domě působí jak původní družstvo, tak nově vzniklé společenství vlastníků jednotek. Důvodem je postupné převádění bytových jednotek do osobního vlastnictví. Jak fungují vedle sebe a na co si dát pozor?
Dřívější převod bytů do osobního vlastnictví
Stejně jako banky umožňují předčasné splacení hypotečního úvěru, je možné, že někteří členové družstva uhradí finanční prostředky dříve. To pak povede k dřívějšímu převodu do osobního vlastnictví. Zásadní přitom bude znění stanov bytového družstva.
Předčasný převod některých jednotek do osobního vlastnictví tak mnohdy způsobí, že vedle fungují jak SVJ, tak družstvo.
„Osobně to nepovažuji za úplně optimální,“ uvádí předseda spolku DoDružstva Jan Eisenreich. „Tyto převody jsou hnány touhou lidí po vlastnickém bydlení, nepochopením družstevního bydlení a určitými mýty a negativními konotacemi, které okolo družstevního bydlení stále přetrvávají,“ dodává Eisenreich.
Ale i soužití bytového družstva a společenství vlastníků zvládnout dobře, míní Martin Kroh, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení. Na co pozor?
REKLAMA
Vznik společenství vlastníků jednotek: Přechod správy společných částí domu na SVJ
K založení společenství vlastníků jednotek má dojít tehdy, je-li v domě alespoň pět bytových jednotek, které jsou v rukou čtyř různých vlastníků.
„Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek v domě, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň čtyři jsou ve vlastnictví čtyř různých vlastníků,“ stojí v občanském zákoníku. Vlastníci zakládají společenství přijetím stanov a právně vzniká dnem zápisu do veřejného rejstříku.
„V okamžiku vzniku společenství vlastníků jednotek automaticky přechází správa společných částí bytového domu z družstva na SVJ. V tom se často chybuje a není výjimkou, že bytové družstvo chybně pokračuje ve správě bytového domu,“ upozorňuje předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh.
Družstvo jako člen společenství vlastníků
Družstvo je po vzniku společenství vlastníků jednotek jedním z vlastníků jednotek, a tedy i členem SVJ. Na rozdíl od ostatních vlastníků pak vlastní více jednotek, čemuž odpovídá váha hlasu při hlasování na shromáždění společenství vlastníků.
REKLAMA
Družstvo zpravidla nejprve vlastní větší podíl bytových jednotek. Tento podíl se ale s každou další bytovou jednotkou převedenou do osobního vlastnictví snižuje.
Rozhodování a hospodaření SVJ a družstva
„Je důležité rozlišovat mezi hospodařením SVJ a bytového družstva, kterému už náleží toliko správa jeho bytových jednotek a na správě společných částí domu se podílí jen svým spoluvlastnickým podílem,“ vysvětluje Kroh, podle kterého bývají nákladové položky obou podobné. Členové bytového družstva musí počítat navíc s daní z nemovitosti. Daň platí družstvo za bytové jednotky ve svém vlastnictví, naproti tomu vlastníci sdružení v SVJ si daň platí každý samostatně.
„Měsíční náklady mohou být u družstva vyšší například o anuitní splátku úvěru na pořízení družstevního bytu, lišit se mohou i tím, že člen družstva bude muset ještě přispět na správu družstva nebo odměnu jeho statutárních orgánů, což už nečlen družstva pochopitelně nemusí,“ doplňuje Martin Kroh. Na druhou stranu i vlastník, pořídil-li si byt na hypotéku, musí splácet hypoteční úvěr. To se též promítne do jeho měsíčních výdajů.