25. 11. 2021
dTest: Rozlučte se s plynem, budoucnost vytápění patří tepelným čerpadlům
Stále naléhavější výzvy ke zmírnění klimatické krize nás všechny nutí přemýšlet o změně vytápění domácností. Místo využívání fosilních paliv je třeba do budoucna přejít k účinnějším a pro životní prostředí příznivějším řešením. Podle nové studie, kterou dnes zveřejnila BEUC (Evropská spotřebitelská organizace), je pro spotřebitele nejlevnější variantou ekologického vytápění použití tepelného čerpadla.
Vytápění plynem, které používají miliony spotřebitelů po celé Evropě, je spojené s negativním dopadem na životní prostředí, a navíc také podléhá významným cenovým výkyvům. V posledních měsících jsme viděli, jak zásadní dopad má cena plynu na výši účtů za energie. Jaká je tedy cenově nejdostupnější alternativa ekologicky udržitelného vytápění domácností? A jaké změny právních předpisů by měla provést EU a členské státy? Spotřebitelské organizace v Itálii (Altroconsumo), České republice (dTest), Polsku (Federacja Konsumentow), Španělsku (OCU) a BEUC nechaly vypracovat studii, která měla za úkol přinést odpovědi na tyto otázky. Dokument, který vytvořila ekonomická a analytická společnost Element Energy, se zabýval odhadem nákladů na vytápění ve dvou nejtypičtějších domácnostech (dům a byt) pomocí elektrických tepelných čerpadel nebo hybridních elektro-vodíkových tepelných čerpadel a vodíkových kotlů. Studie počítala s odhadem nákladů ve čtyřech zmiňovaných zemích v období 2025-2040.
Tepelná čerpadla zvítězila
„Dobrou zprávou je, že řešení existuje. Náš průzkum ukázal, že pro spotřebitele v celé Evropě, elektrifikace, ať už tepelným čerpadlem nebo dálkovým vytápěním ve městech, v kombinaci se zvýšením energetické účinnosti, bude mnohem levnější a pohodlnější variantou než použití vodíku. Stavba energeticky úspornějších domů přinese spotřebitelům výrazné úspory. Ať už izolací stěn v Polsku, nebo instalací žaluzií na oknech ve Španělsku. A především odklon od kolísavých cen plynu nabídne spotřebitelům větší stabilitu a předvídatelnost výše jejich účtů za energie,“ uvedla Monique Goyens, ředitelka organizace BEUC.
Vodík bude dražší než plyn
REKLAMA
Vodíkové kotle a hybridní tepelná čerpadla (vodíkové/elektrické) studie vyhodnotila jako nejdražší možností. Cena vodíku pro využití k vytápění bude dle závěrů Element Energy v budoucnu vyšší než současné ceny plynu. Pro srovnání nákladů na vytápění se započítávaly i celkové náklady na pořízení jednotlivých druhů vytápění. Porovnávaly se náklady na výrobu energie, provoz energetických sítí i příslušný servis, náklady na izolaci budov a instalaci tepelných zdrojů.
Studie kromě volby nejvýhodnější varianty bezuhlíkového vytápění domácností přináší i doporučení s největším vlivem na snižování energetické náročnosti. Jednu z nich je tzv. inteligentní vytápění pomocí tepelných čerpadel (v době mimo špičku), které nabízí až o 25 procent nižší náklady než vytápění plynovým kotlem. Chytré využívání elektřiny má navíc snížit potřebu dalších investic do posilování elektrických sítí. Tyto úspory by mohly pomoci také částečně snížit platby za energie. Studie také počítá s tím, že národní vlády spustí podpůrné programy na renovace domů, které umožní spotřebitelům zlepšit energetickou účinnost svých domovů, a také poskytnou finanční podporu na samotné pořízení tepelného čerpadla pro koncové spotřebitele.
Evropská organizace spotřebitelů BEUC byla založena jako zastřešující orgán belgickými, nizozemskými, lucemburskými, francouzskými, italskými a německými spotřebitelskými sdruženími v roce 1962. Kromě ochrany spotřebitelů stará také o ekologickou únosnost a udržitelnost rozvoje. Je členem Transatlantického spotřebitelského dialogu, organizace zajišťující součinnost evropských a amerických spotřebitelských sdružení. dTest je členem BEUC od roku 2010.