Družstva mají už jen měsíc na aktualizaci stanov
Bytová družstva mají do konce letošního roku čas na uvedení stanov do souladu s novelou zákona o obchodních korporacích, která nabyla účinnosti 1. ledna 2021. Právní poradenství finančně zatíží hlavně menší družstva, míní Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev. Proto svaz připravil vzorové dokumenty.
„Novelou zákona o obchodních korporacích a družstvech došlo ke změnám, které se dotknou i právní úpravy bytových družstev, přičemž některé změny vyžadují změnu stanov. Zákonodárce bytovým družstvům dává poměrně dostatek času, aby své stanovy uvedly do souladu s novým zněním zákona o obchodních korporacích účinným od 1. 1. 2021,“ uvádí právník Jan Eisenreich z advokátní kanceláře Pikes Legal.
Zakotvení možnosti hlasování členské schůze „per rollam“
Kromě povinných změn stanov, která přinesl zákon o obchodních korporacích odborníci doporučují zakotvení možnosti hlasování členské schůze jakožto vrcholného orgánu také dálkově – per rollam.
„Doporučuje se do stanov zavést přesná pravidla pro hlasování per rollam. Toto se akcentuje obzvláště v souvislosti s epidemiologickou situací,“ připomínají advokáti Štěpán Ciprýn a Pavel Kiršner.
Zákon možnost hlasování per rollam, tedy oběžníkem, výslovně připouští, družstvo by ji však muselo mít zakotvenu přímo ve stanovách. Podle zákona o obchodních korporacích musí návrh rozhodnutí pro hlasování per rollam obsahovat:
REKLAMA
- text návrhu rozhodnutí a odůvodnění,
- lhůtu pro doručení vyjádření člena určenou stanovami (jinak je 15 dnů),
- podklady potřebné pro přijetí rozhodnutí,
- další údaje, které určí stanovy.
Neplatná ustanovení stanov a pokuty rejstříkového soudu
Změna stanov musí být přijata ve formě notářského zápisu. Pokud družstva úpravu stanov nestihnou včas, části stanov odporující kogentním ustanovením zákona pozbydou účinnosti a uplatní se pouze zákon.
Řada družstev už stanovy upravila, jiná se teprve chystají. „Některá družstva se vyhnula nutnosti změny stanov tím, že mají původně ve stanovách zmíněné, že se řídí ustanoveními v zákoně. S tím se ale často nesetkáváme,” říká Jan Vysloužil předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.
Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) doporučuje každopádně změnu provést. Jinak by totiž bylo nutno složitě přezkoumávat, jestli platí konkrétní ustanovení stanov, anebo se uplatní přímo zákon.
„Rejstříkový soud, který zjistí, že stanovy družstva neobsahují povinné náležitosti dané zákonem, vyzve družstvo v přiměřené lhůtě k nápravě. Lhůtu lze na základě žádosti družstva prodloužit. Pokud družstvo upravené stanovy v dané lhůtě nepředloží, může mu být ze strany rejstříkového soudu udělena pokuta,“ upozorňuje SČMBD.
REKLAMA
S problémy se potýkají hlavně menší družstva
Podle údajů SČMBD je v Česku více než osm tisíc bytových družstev, notářů je přitom však něco okolo 430. Navíc mají plné ruce práce s jinou agendou, jako třeba zápisem skutečných majitelů podle nového evidenčního zákona.
Členské schůze se často konají v bytovém domě ve večerních hodinách, a ne každý notář je ochoten se takové schůze účastnit.
„Menší družstva a družstva sídlící v menších městech musí často oslovit i několik notářů, než najdou takového, který bude ochotný přijet a průběh schůze osvědčit. Tyto skutečnosti pak v mnoha případech zvyšují náklady na účast,“ podotýká Jan Vysloužil.
Kromě nákladů na vyhotovení notářského zápisu zatíží rozpočet družstev i náklady na právní poradenství v souvislosti s aktualizací stanov. SČMBD proto nabízí vzorové stanovy.
„Povinná změna stanov může znamenat finanční problém především pro menší družstva, která hospodaří s nižšími rozpočty. Snažíme se proto našim členům změnu stanov co nejvíce usnadnit a připravili jsme pro každý ze tří typů družstev (velká, střední a malá) vzorové stanovy,“ uzavírá Jan Vysloužil.