EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

13. 12. 2021

1 komentář

Bouřlivý realitní trh v roce 2022 zklidní. Dělící čára mezi vlastníky a nájemníky zesílí

 

Rekordní rok 2021 vystřídá klidnější období, kdy dojde ke zpomalení trhu i růstu cen nemovitostí. Vítězi jsou ti, kterým se podařilo nakoupit za nízkých úrokových sazeb. Příští rok bude přát zejména investorům a vlastníkům. Kvůli méně dostupným hypotékám se také upevní rozdíly mezi vlastníky a nájemníky. Více ve svém komentáři k pražskému realitnímu trhu v roce 2022 říká Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS. 

Loading



 


Rok 2021 byl nesporně unikátní a v mnohém zůstane dlouho nepřekonán. Objem poskytnutých hypoték dosahuje hranice neuvěřitelných 400 miliard korun. To se potkalo s touhou lidí ochránit majetek před inflací. Pražské kupující neodradily ani nižší výnosy z nájemného způsobené loňským šokovým poklesem. Tuto ztrátu kompenzovala rostoucí cena nemovitostí, která v Praze meziročně činí 15 %. Vypadá to, že kdo mohl, nakoupil. Rostoucí ceny a úrokové sazby ale z trhu také část zájemců vymazaly. Ti se přesunuli buď do nájemních bytů, nebo do levnějších lokalit ve Středočeském kraji. A zejména méně movití zůstanou mimo hypoteční trh i v příštím roce.

Do roku 2022 vstupujeme ve chvíli, kdy úrokové sazby hypoték dosahují čtyř procent a ČNB dál přitvrzuje podmínky. Důvodem jsou obavy z přefouklého trhu, který ale ani v příštím roce neklesne. Staví se ani ne pětina potřebných bytů a povolovací procesy stále váznou. Pražský byt je a bude nedostatkovým zbožím a tomu odpovídají také ceny. Proč zlevňovat něco po čem všichni touží? Pro mnohé se proto sen o vlastním bydlení zase vzdálí a trh se bude kastovat na investory a celoživotní nájemníky, pomalu se tak přiblížíme západním metropolím, kde v nájmu bydlí až 80 % lidí.

Celkově ale bude rok 2022 klidnější, zejména ve druhé polovině. Očekávám pokles zájmu kupujících a zpomalení růstu cen. Poklesu, nebo dokonce propadu cen však nic nenasvědčuje. Nemovitostí je a bude nedostatek, stejně jako pracovních sil k jejich výstavbě. Experti očekávají pokles cen stavebního materiálu, ale zároveň rostou ceny energií. Odhadovat výši stavebních nákladů na rok dopředu je proto nemožné.

Naopak prakticky jistá je slabší nabídka. Pražští developeři mají mnohdy vyprodané i projekty existující jenom na papíře. A přílivu nových bytů zabrání mnohaleté povolovací procesy. Nedostatečnou nabídku nezachrání ani prodeje starších nemovitostí. Už nyní řada vlastníků s prodeji váhá, protože za nejisté doby těžko hledají bezpečnější a výhodnější investici.

Na pomalejším trhu budou mít silnější pozici investoři, kteří opět dostanou prostor k racionálnímu jednání o ceně a více partnerskému přístupu. Zároveň se bude zvyšovat počet těch, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou a budou žít v nájmu. Z naší zkušenosti platí, že bezproblémový nájemník je pro investora tím největším štěstím. A stojí za to si jej udržet i za cenu nižších výnosů.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jiří Bednář

    13 prosince, 2021

    Děkuji za věcný popis reality. Ťeď už z pohledu střední třídy nemá smysl volit doprava, ale naopak požadovat po politicích stavbu obecních a družstevních bytů a další regulativy, stejně jako je to běžné v Německu, Rakousku nebo Dánsku.

    Odpovědět