EUR 25.165

USD 24.218

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.165

USD 24.218

04. 01. 2022

0 komentářů

Pozor na splatnost provize realitní kanceláři, o peníze je možné přijít

 

Realitní kancelář by správně měla mít nárok na provizi až ve chvíli, kdy je celá nemovitostní transakce zdárně dokončena. Tedy když je kupující zapsán v katastru nemovitostí a prodávající obdrží peníze. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, často je ale provize vázána na podpis kupní smlouvy. Takový termín je podle něj opravdu předčasný a prodávající – který provizi obvykle platí – by mohl o své peníze přijít. Podpis kupní smlouvy totiž ještě neznamená, že se prodej nemovitosti úspěšně vždy dokončí.

Loading



 

„I v současné době, kdy je poptávka po nemovitostech skutečně obrovská a jejich prodej je tak relativně snadný, stojí za to pečlivě studovat podmínky realitní kanceláře, která prodej zprostředkovává,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Velmi často se setkáváme s tím, že realitní kancelář má nárok na provizi navázaný k podpisu kupní smlouvy. Transakce se ale může později zkomplikovat a prodávající tak sice realitce zaplatí, ale k prodeji nemovitosti přitom nedojde. Doporučuji proto se o termínu nároku na provizi zajímat již ve fázi výběru realitní kanceláře a chránit tak svůj majetek.“

Důvodů, proč nemusí realitní obchod dopadnout i přes podepsanou kupní smlouvu, je celá řada. Majoritu tvoří problémy se zapsáním změny vlastnického práva v katastru nemovitostí – od formálních důvodů až pro skutečně zásadní záležitosti, které nelze snadno vyřešit a dokončení prodeje zabrání. Častým je např. rozpor vkladové listiny a návrhu na vklad ohledně spoluvlastnických podílů na souvisejících pozemcích či chybné vymezení bytové jednotky. Prodej rovněž neproběhne, pokud jedna ze stran od kupní smlouvy odstoupí. Dokončení obchodu ale může zabránit například i smrt některého z účastníků. „Nárok na provizi by realitní kancelář měla mít navázaný až k uskutečnění vkladu na katastr a zaplacení kupní ceny,“ zdůrazňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nemovitost jako jistá investice – Češi sázejí na novostavby a zahraniční destinace

Pro stále větší počet Čechů se investice do nemovitostí stává klíčovým způsobem, jak zajistit své finance a vyhnout se rizikům tržních výkyvů. Vyplývá to z Barometru spoření agentury IBRS pro Golden Gate, podle kterého považuje až 80 % lidí vlastnictví domu či bytu za nejatraktivnější investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 12. 2024

Bytová výstavba je v problémech, rok 2025 by mohl přinést zlepšení, záleží na vládě

Podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 12. 2024

Nelichotivé regionální prvenství Prahy – nejhorší dostupnost bydlení

Region CEE-6 zažívá růst trhu s rezidenčními nemovitostmi. Podnítila jej zejména sílící poptávka, která souvisí zejména se zvyšujícími se obavami o budoucí cenovou dostupnost bydlení a další vývoj ekonomiky. Asi největšímu problému s dostupností přitom v rámci regionu, do něhož patří Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko, čelí Praha – průměrná cena bytu o rozloze 60 m² zde […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *